burza-akcie-graf-propad__192x128_.jpgEvropské akciové trhy nadále svírá nervozita a obavy investorů z dopadů světové finanční krize. Evropské akcie v pátek uzavřely na více než pětiletém minimu. Panevropský index FTSEurofirst 300 se propadl o 7,6 procenta na 851,23 bodu.

 

Výsledek pátečního obchodování se tak přiblížil pondělnímu rekordnímu poklesu o 7,8 procenta. V tomto týdnu tak index zaznamenal svůj vůbec nejhorší výsledek v historii, když za celý týden klesl o 22 procent.

 

Akciové burzy tlačí dolů obavy, že úsilí vlád a centrálních bank o oživení úvěrových trhů by nemuselo zabránit hospodářské recesi. "Nová minima, která jsme tento týden viděli na akciových trzích, jsou důsledkem panických prodejů," řekl analytik Joost van Leenders ze společnosti Fortis Investments.

 

Čtěte také

 

Index DJ Stoxx pro evropské bankovní tituly se v pátek propadl o více než deset procent. Britská Royal Bank of Scotland klesla o více než 25 procent a výrazné ztráty zaznamenali rovněž konkurenti Credit Suisse, Deutsche Bank a Société Générale.

Pražská burza vévodila propadům

Nejhorší výsledek v pátek zaznamenala ze všech evropských burz ta pražská. Její index PX se totiž propadl v rámci denního obchodování nejvíce od roku 1993, když klesl o 14,94 procenta. Bukurešťská burza přišla o 8,88 procenta, varšavská o 8,10 procenta a například frankfurtská o 7,01 procenta. Budapešťská burza ztratila 2, 91 procenta.

Ztrácely však také burzy v západní Evropě. Například madridská se propadla o 9,23 procenta, pařížská o 7,73 procenta. Frankfurtská burza ztratila v pátek 7,01 procenta.

Podle analytika Markuse Reinwanda bude záviset na politicích, jestli paniku na finančních trzích vystřídá období stabilizace. "Všechny oči se upírají k setkání G7. Teď, když dosavadní národní opatření neměla žádný trvalý efekt, je tu požadavek koordinovaného přístupu ze strany velkých průmyslových zemí," řekl Reinwand. "Masivní ztráta důvěry znamená, že nelze vyloučit další propad," dodal.