Po včerejšku je i královnou českého byznysu. V soutěži "25 žen českého byznysu", kterou HN každoročně vyhlašují, jí letos s přehledem patří první příčka.

Čtvrtá královna

Žebříček 25 nejvýznamnějších žen českého byznysu HN letos sestavily už počtvrté. Stejně jako v minulých ročnících i tentokrát o vítězkách rozhodovala odborná porota složená z expertů, kteří se personalistikou a hledáním talentů zabývají jako profesionálové.

"Muriel Anton je nyní jedna z nejvýraznějších manažerek v Česku. Dokázala si vybudovat kariéru v rámci takto velké firmy, propracovala se v hierarchii úplně nejvýš, získala si autoritu a respekt," říká o ní jeden z porotců, Milan Novák ze společnosti Grafton Recruitment.

Muriel Anton je v čele Vodafonu sice jenom pár měsíců, během té doby už ale stihla dokončit první akvizici operátora a nastartovat jeho nové nabídky. Má už za sebou v Česku řadu výsledků, přestože na šéfovském křesle sedí teprve od června. Před osmi lety totiž byla součástí týmu, který v Česku tehdejšího Oskara startoval.

Od té doby patřila do užšího vedení operátora a jako finanční ředitelka byla "klidnou, ale hybnou silou vzadu", která sehrála důležitou roli i při prodeji Oskara Vodafonu.

Dělit svět byznysu na muže a ženy je podle ní zbytečné. "Byznys je především o lidech, jejich osobnostech, hodnotách a zkušenostech," říká Muriel Anton. Na první pohled sice působí jako mírná a tichá milá dáma, ve skutečnosti je však rázná a tvrdá manažerka - perfekcionalistka. "Všechna rozhodnutí měla vždy promyšlená do posledního detailu," říká o ní Karla Stephnes, bývalá šéfka Oskara, s níž Anton kdysi do Česka přišla.

Manažerka na bruslích

Nechybělo mnoho a český byznys Muriel Anton vůbec nemusel poznat. Rodilá Kanaďanka se totiž dlouho profesionálně věnovala hudbě a ve volném čase sbírala na soutěžích medaile z krasobruslení.

Hudbu, konkrétně hru na piáno, studovala i na univerzitě.

"Mohla se ze mě stát profesionální pianistka nebo učitelka hudby někde na vysoké škole. Věděla jsem, že by mě to bavilo pár let, ale není to nic, čemu bych se chtěla věnovat zbytek života," říká Anton a dodává: "Rozhodla jsem se hned. Dokončila jsem hudbu a šla studovat byznys."

Muriel Anton nejdříve pracovala v poradenství, ale záhy ji zlákaly telekomunikace. Nastoupila do kanadské společnosti, jejíž byznys byl postaven na pevných linkách. Tam se také poprvé dozvěděla, že "někde v Česku" její známý rozjíždí telekomunikační firmu a poprosil ji o pomoc. Její tehdejší zaměstnavatel jí vyšel vstříc a na českou misi dostala dokonce roční volno.

"Měli jsme dohodu, že až to tady nastartuji, vrátím se zpět a i po roce tam budu mít stále své místo. Je to ale už pár let a stále jsem tady," říká Anton.

Tou českou firmou byl Oskar, který na přelomu století získal v Česku licenci jako třetí mobilní operátor. V jeho čele už tehdy stála žena - Karla Stephens. Právě ona si v roce 2005 odnesla titul nejvýznamnější ženy byznysu a zvítězila v historicky prvním žebříčku Hospodářských novin.

"Vodafone je totiž hodně viditelná firma a bylo to tak vždy. I dnes je Muriel Anton na očích mnohem více než jiné manažerky. To je silný psychologický faktor," říká Jan Bubeník ze společnosti Bubenik Partners, který byl jedním z členů poroty. Letos to však měla Muriel Anton těžší, než její předchůdkyně. V nominaci poroty se totiž objevila téměř stovka úspěšných žen. "Letošní rok byl pro nominaci žen do vysokých manažerských pozic úspěšný, což je vidět i na množství nových tváří v žebříčku," potvrzuje Pavel Lhotka, manažerský konzultant firmy Egon Zehnder International.

Podle odborníků pomohl Muriel Anton k vítězství i její předchůdce Grahame Maher. Ten neváhal nasadit sobě či konkurenci sobí parohy, případně se zavřít do klece, aby jeho Vodafone byla víc na očích.

Nová šéfová je jiná a podobné vtípky a šokující marketingové kampaně tak společnost nejspíš na nějaký čas opustí. "Od přírody jsem klidná povaha, i když i moje trpělivost někdy přeteče," říká Anton. Její někdejší šéfová Karla Stephens na první setkání s Anton vzpomíná následovně: "Přišla velmi pěkná, ostýchavá Kanaďanka. Byla moc chytrá a od první chvíle jsme si padly do noty."

Vášnivá lyžařka, golfistka a cyklistka Muriel Anton je v Česku už osm let. Sama o sobě říká, že sice neumí příliš dobře česky, dokáže si však vybrat z jídelníčku a i taxikáře naviguje v češtině. Oblíbila si české pivo a svíčkovou. Tu umí i uvařit. Bez receptu - návody totiž používá jen velmi nerada.

 

2. Magdalena Součková

Ernst & Young

řídící partnerka

Celou kariéru strávila de facto v jedné firmě a letos opět povýšila.

Čechoameričanka Magdalena Součková je od října šéfkou a řídící partnerkou české pobočky poradenské firmy Ernst & Young.

Po studiích v USA, kam emigrovala už v dětství s rodiči, nastoupila v Bostonu jako auditorka do Arthur Andersen. V roce 1990 odjela zpět do Prahy, kde zakládala a rozjížděla pobočku Arthur Andersen a vedla ji až do roku 2002, kdy firma padla kvůli kauze Enron. Českou pobočku, stejně jako celou auditorskou větev, tehdy převzala Ernst & Young.

Součková v letech 2006 až 2008 pracovala jako prezidentka Americké obchodní komory, kde se nadále angažuje, mimo jiné při lobbování za lepší podnikatelské prostředí.

V soutěži 25 nejvýznamnějších žen českého byznysu loni vyhrála. Letos získala nejvíc hlasů v nové kategorii, v níž ženy samy mezi sebou vybíraly, koho by vybraly jako vítězku, kdyby hlasovaly místo poroty.

 

3. Andrea Ferancová - Bartoňová

Wood & Company

Partner a ředitelka kapitálových obchodů

"Člověk často prostě zariskuje a využije příležitost. A ani pořádně nedomyslí, co se kolem něj vlastně děje a kam až všechno povede," říká Andrea Ferancová, šéfka akciových obchodů a spolumajitelka jednoho z největších obchodníků s cennými papíry ve střední Evropě, společnosti Wood & Company.

Ferancová se z rodného Slovenska dostala daleko. Ona a její tři společníci rozšířili postupně aktivity "Woodů" do osmi zemí ve střední a jihovýchodní Evropě. Polovinu firmy, jejíž hodnota od 90. let několikanásobně vzrostla, prodali loni bance Straumur. V průběhu několika let společníci navíc chtějí prodat i zbývající půlku firmy, kterou postavili na nohy po otřesech akciových trhů z přelomu tisíciletí. I když se již tento měsíc stane matkou, chodí Ferencová stále do práce. "Jak to bude potom, nevím, ale určitě z toho našeho byznysu úplně nevypadnu," říká. U "Woodů" pracuje 12 let, do firmy přišla ještě během studií a nyní jejímu týmu přes ruce ročně "proteče" 500 miliard korun.

 

4. Alena Ludrovská

Cetelem

ředitelka pro střední Evropu

Alena Ludrovská se dlouhodobě prosazuje nejen ve své práci, ale i v žebříčku nejúspěšnějších žen českého byznysu. A to přitom na rozdíl od současného trendu spojila svou kariéru jen s jedinou firmou a cestu k životní volbě nehledala snadno. Ludrovská původně mířila k fyzice, pak vystudovala práva. Poté se věnovala dobrovolnické práci v nevládní organizací při UNESCO v Paříži. Mezinárodní zkušenost a jazyková vybavenost byly vedle právničiny důvodem, proč ji angažovala francouzská firma Cetelem, když se v polovině 90. let rozhodla v Česku založit novou společnost. Už po třech letech se stala její šéfkou a pod jejím vedením Cetelem v Česku silně expandoval v půjčkách na nákupy. Před třemi lety Ludrovská povýšila, stala se ředitelkou Cetelem pro střední Evropu a později i členkou výkonného výboru skupiny Cetelem. Právě tím, že vybudovala úspěšnou firmu a nyní v tom pokračuje na regionální úrovni, nejvíc boduje u personalistů. Podle nich je silnou osobností i dobrou obchodnicí.

 

5. Vladimíra Glatzová

Glatzová & Co

zakladatelka,

partnerka

Jako malá chtěla být doktorkou, stejně jako její maminka. Místo toho ale vystudovala v Londýně ekonomii a na pražské Karlově univerzitě získala doktorát z práv.

Vladimíra Glatzová, jedna z nejproslulejších českých právniček a zakladatelka advokátní kanceláře Glatzová & Co, se jako třicetiletá vydala na dvouletou cestu po Evropě. Když se vrátila, založila dnes již proslulou advokátní kancelář, jejíž služby využili i takoví klienti jako Lakshmi Mittal, Zentiva nebo Ford. Glatzová sama o sobě tvrdí, že je perfekcionalistka i optimistka zároveň. "Když něco dělám, tak předem věřím tomu, že se to podaří." Má na sebe ty nejvyšší nároky a podobné nasazení očekává i od svých spolupracovníků.

"Mám hodně energie a skoro neznám pocit únavy," směje se matka dvou dospívajících synů. Kromě cestování a své rodiny miluje také jízdu na koni a běh. Letos v květnu absolvovala i Pražský marathon.

 

6. Vladimira Papirnik

Squire, Sanders & Dempsey

řídící partnerka

Od roku 1995 vede českou pobočku jedné z největších amerických advokátních kanceláří - Squire, Sanders & Dempsey. Tímto zvučným jménem se už nechala zastupovat například ČSOB, Toyota nebo Česká exportní banka.

Vladimira Papirnik začínala studiem německé literatury v Chicagu, kam emigrovala s celou rodinou ve svých 14 letech. Nakonec se ale rozhodla pro právničinu, v USA pracovala ve významné advokátní kanceláři Hopkin & Sutter a také se tam vdala. Konexe, které si v USA vybudovala, jí při návratu do Česka přišly vhod. "Nemusela jsem o místo v SSD nijak bojovat, firma spíš naháněla mě," říká Papirnik. Jako šéfka se řídí heslem "příkladem vstříc" a snaží se své podřízené co nejvíce pracovně rozvíjet. Také na sebe prozrazuje, že někdy je až přehnaně upřímná. Nyní žije Vladimira Papirnik se svým manželem v Praze, ale do Chicaga často cestuje. Mimo jiné i proto, že tam žije její maminka a také nejstarší ze tří dětí, dcera Kristýna.

 

7. Eva Štěpánková

Ryor

zakladatelka,

předsedkyně předst.

Když Eva Štěpánková zakládala firmu RYOR, měla po boku jen dvě spolupracovnice. Dnes RYOR vyrábí více než sto druhů přírodní kosmetiky, má přes 70 zaměstnanců a s ročním obratem sto milionů Kč platí za největšího ryze českého výrobce kosmetiky.

Po studiích na Vysoké škole technologické působila Eva Štěpánková jako vedoucí výroby v Ústavu lékařské kosmetiky a od roku 1988 se podílela na výrobě přírodní kosmetiky u firmy KORA. V roce 1991 založila v Kyšicích u Unhoště RYOR, který dnes zhruba 13 procent své kosmetiky vyváží, například do Kanady, Norska nebo Anglie. Za své manažerské schopnosti sbírá Štěpánková téměř každoročně prestižní ocenění, naposled to byl titul Marketér roku, který získala loni. "Jako šéfka dokážu být jak příjemná, tak drsná. Záleží na tom, s kým se setkám," říká. Radost jí udělá dobrá knížka nebo koncert, s oblibou také nakupuje a nejvíce utrácí za dárky. S dvacetiletou dcerou Janou žije v Praze i v Kyšicích.

 

8. Jane Gilson

Microsoft ČR

generální ředitelka

Šéfová českého Microsoftu Jane Gilson původně plánovala kariéru ve zcela jiném oboru. Vystudovala anglickou literaturu a teprve ve svém první zaměstnání si uvědomila, že bez titulu z byznysu se jen těžko posune dál. "Chtěla jsem rozumět tomu, jak se dělají obchody a jak vydělávat peníze. Doufala jsem, že mi titul z byznysu otevře další dveře," říká Gilson. Vrátila se tedy zpět do školy a s titulem z Northwestern University nastartovala kariéru v americkém Microsoftu. Začala na pozici marketingové ředitelky vývojové divize a protože chtěla dál profesně stoupat, musela proniknout do nových oborů. Když přišla nabídka na pozici marketingového šéfa v Česku dlouho neváhala. V Česku byla sedm měsíců a přišla další výzva. Tehdejší šéf tuzemské pobočky Michal Čupa odcházel do Ruska a firma hledala nového generálního ředitele.

Šéfová Microsoftu je sice rázná žena, na své okolí však působí velmi mile. Ve volném čase jezdí na snowboardu a mezi její další koníčky patří vaření.

 

9. Marie Kovářová

Česká pojišťovna

Ředitelka Generali - PPF v Rumunsku

Marie Kovářová, donedávna působící v nejvyšším vedení České pojišťovny jako náměstkyně pro provoz a klientský servis, přijala v rámci firmy další zajímavou výzvu. Nově řídí veškeré aktivity Generali PPF Holdingu v Rumunsku, kde se stala šéfkou pojišťovny Generali Asigurari.

Kovářová před nástupem do České pojišťovny pracovala šest let v poradenské firmě McKinsey. Tato společnost byla v uplynulých letech jedním z největších "dodavatelů" manažerů pro Kellnerovu PPF. U McKinsey pracovala také Mariina sestra Klára Starková. Také Klára je dnes už na jednom z vrcholných postů v Generali PPF Holdingu.

Kovářová má doktorát z matematiky na Karlově univerzitě (kde si mimochodem zpestřila studia i teologií). U McKinsey získala praktickou "školu" v Německu, kde pracovala s firmami z těžkého průmyslu a energetiky. Umí se ale také náležitě odreagovat: aktivně sportuje (lyžování, potápění, plachtění), hraje bridge i mariáš, a ráda cestuje.

 

10. Olga Girstlová

GiTy

spolumajitelka a viceprezidentka

Spolumajitelka a zakladatelka telekomunikační společnosti GiTy patří k renomovaným manažerkám už podle výčtu svých funkcí a ocenění - v pondělí byla zvolena prezidentkou Moravské asociace podnikatelek a manažerek, je i členkou českého zastoupení správní rady světové vzdělávací neziskovky Junior Achievement a pyšní se mimo jiné i prestižním titulem Vedoucí podnikatelka světa, který získala v roce 1999 v Monaku.

Absolventka VUT v Brně má za sebou i několik zahraničních stáží na prestižních univerzitách. Z GiTy, kterou založila společně s manželem a otcem už v roce 1990, vybudovala rodina telekomunikační gigant s 200 lidmi, skoro miliardovým obratem a prestižními zakázkami, včetně zajištění sítí a spojení pro armádu. Nedávno do GiTy vstoupila jako poloviční vlastník firma Arca Capital.

"S manželem se držíme zásady: neřešit doma to, co patří do firmy," popisuje matka čtyř dětí recept na úspěšné propojení rodiny a podnikání.

 

11. Jaroslava Járková

Henkel ČR

generální ředitelka

Jaroslava Járková je první Češkou v patnáctileté historii firmy Henkel, která usedla na nejvyšší křeslo. Musela si ho však zasloužit. V české pobočce začínala v oddělení marketingu, dva roky nato však vycestovala do Rakouska, kde absolvovala "kolečko", v rámci kterého působila například ve Vídni či Düsseldorfu. Měla na starosti i země jako Chorvatsko, Bosna a Hercegovina či Slovinsko. Letos se vrátila do Česka zpět - tentokrát na pozici nejvyšší, do křesla generální ředitelky.

"Rakušané jen tak někoho z východu šéfem neudělají. Musela si tuto pozici zasloužit, proto právem patří mezi 25 nejvýznamnějších žen českého byznysu," říká o ní Petr Žídek z firmy Top Recruitment.

Česká šéfová firmy Henkel ve volném čase ráda sportuje, chodí do divadla a jako každá žena ráda nakupuje. "Od svého návratu do Prahy se snažím trávit co nejvíce času se svými přáteli, které jsem během pobytu v zahraničí vídala jen ojediněle a velmi jsem je postrádala," říká Járková.

 

12. Jana Budíková

Tchibo ČR

generální ředitelka

Jana Budíková, generální ředitelka Tchibo, má za sebou pestrou kariéru. Na TV Prima zastávala pozici obchodní ředitelky, devět let působila ve firmě Johnson&Johnson a jako jednatelka vedla německé pobočky firem Allied Domecq a Maxxium Deutschland. "Nikdy jsem neviděla jako překážku to, že jsem žena. Pokud to ostatní viděli jako raritu, tak jsem je při tom nechala, ale já byla od malička vychovaná k tomu, že každý má svou možnost a záleží jen na něm jak si za ní jde," říká Budíková.

Ve společnosti Tchibo šéfuje třeba stovkám zaměstnanců a jejím hlavním úkolem je profitabilní růst a rozvíjení firmy všemi distribučními kanály. V plánu má i expanzi Tchibo obchodů. "Pracuji proto, že se potřebuji nějakým způsobem realizovat. Jsem vodnář, takže potřebuji mít vize a měnit svět okolo sebe," říká Budíková.

Volný čas a víkendy se Jana Budíková snaží trávit s rodinou. "V zimě lyžujeme, v létě chodíme plavat nebo jezdíme na kole," dodává.

 

13. Dita Stejskalová

Ogilvy Public Relations

general manager

Dita Stejskalová zazářila v oboru, jehož vrcholové pozice mají většinou rozebráni muži. Řídí jednu z předních firem v oboru firemní komunikace, což je odvětví, s nímž si řada lidí spojuje velký vliv. S tím, že by muži v její branži měli problém pracovat "pro ředitelku" se ale nesetkala. "Do očí mi to nikdo neřekl, ale možná to probírali v kuchyňce," říká.

V české pobočce Ogilvy Public Relations pracuje už čtrnáct let. V roce 1994 se podílela na jejím založení. Kromě práce přednáší PR na školeních a seminářích vysokých škol a univerzit.

Ráda jezdí na koni, odpočívá si u básniček Vítězslava Nezvala nebo u knihy The Unpublished Davida Ogilvyho. Ideálně strávený den si však představuje "akčněji". "Je to den, kdy bořím, tvořím, všimnu si čehokoli nápaditého a udělám něco báječného pro sebe a pro ty, koho mám ráda," dodává Stejskalová. "Dita Stejskalová je stálice českého byznysu a navíc v Ogilvy je hodně vidět," říká o ní Aleš Křížek z Robert Half International.

 

14. Sonia Slavtcheva

Home Credit

finanční ředitelka

Sonia Slavtcheva přijela do Česka před osmnácti lety s manželem a osmnáctiměsíčním synem Alexandrem. První pracovní místo získala rodilá Bulharka, která měla v kapse diplom z Vysoké školy ekonomické v Sofii, jako účetní ve státním podniku TOS Varnsdorf. Od letošního července se stala finanční ředitelkou skupiny Home Credit, jež patří pod skupinu PPF.

Od roku 1990 zastávala Slavtcheva různé pozice v českých a mezinárodních společnostech, jako byly například Balírny Douwe Egberts, Heidelberg Cement a Cimenteries CBR či GE Real Estate a GE Money Bank. Poslední tři roky pracovala ve Spojených státech jako finanční ředitelka GE Money Services a jako viceprezidentka GE Money pro Severní a Jižní Ameriku. Před odjezdem do Ameriky pracovala tři roky jako finanční ředitelka GE Money pro Česko a Slovensko. Během své kariéry získala titul MBA na University of Pittsburgh. Mezi její koníčky patří jízda na silném motocyklu a cestování, při kterém střídá pobyty ve stanu a v pohodlí hotelu.

 

15. Alexis George

ING Retail ČR/SR

generální ředitelka

Australanka Alexis George šéfuje české a slovenské ING Retail od letošního března. Do Česka přišla ze své domovské země, kde dosud pracovala v ING jako výkonná ředitelka pro osobní investice. Možnost přijít do Česka považovala za jedinečnou příležitost pracovat na rostoucím trhu, který označila za vedoucí ve střední Evropě ve smyslu inovací a trendů. Zúročit tu chce i své zkušenosti z vyspělého trhu. Pro skupinu ING pracuje od roku 2003. Předtím zastávala manažerské pozice v BNP Paribas a BTFinancial Group.

Česko bylo pro George atraktivní i z osobních důvodů. Poté, co dokončila svá univerzitní studia, ještě v době železné opony, cestovala s batohem na zádech půl roku po střední a východní Evropě.

Podle jejích kolegů je rozhodná a zároveň si dokáže dělat legraci z nejsložitější situace i ze sebe samotné. Osobně by ráda posunula své konverzační schopnosti v českém jazyce za úroveň "Dobry den a Jak se maš?". George je vdaná a má dvě děti.

 

16. Jane Hannah

České Radiokomunikace

generální ředitelka

Janne Hannah je šéfkou Českých Radiokomunikací od května 2007. Do Česka už ale přišla tři roky předtím jako senior konzultant pro UPC a Prahu tedy zná poměrně dobře. "Život v Čechách je moc příjemný, lidé jsou tu velmi milí, architektura nádherná, víno na světové úrovni a styl života, alespoň tak, jak ho znám v Praze, je kosmopolitní a plný zábavy," říká Hannah.

Pro České Radiokomunikace pracovala zpočátku smluvně, poté jí byla nabídnuta pozice generální ředitelky. "Radiokomunikace mají obrovský potenciál, ale mohu zde také čelit několika zajímavým výzvám," zdůrazňuje Hannah, podle které je zásadním předpokladem pro úspěšnou práci na vrcholové pozici zodpovědnost, schopnosti a emocionální inteligence. "Za Jane Hannah je v Radiokomunikacích vidět obrovský kus práce," tvrdí Jan Bubeník ze společnosti Bubenik Partners. Volný čas se Hannah snaží dělit mezi Prahu a Anglii. "Když jsem v Británii, navštěvuji přátele a rodinu," říká.

 

17. Libuše Šmuclerová

Ringier

generální ředitelka

Libuše Šmuclerová se zapsala do povědomí veřejnosti jako programová ředitelka televize Nova. V největší české komerční televizi pracovala v letech 1993 až 2004, zastávala i pozici výkonné ředitelky a jednatelky společnosti CET 21, vlastníka licence pro vysílání TV Nova.

Po odchodu z televize se Šmuclerová zaměřila na estetickou medicínu. Působila jako výkonná ředitelka soukromé kliniky Asklepion, kterou založila se svým manželem Romanem Šmuclerem. Do médií se ale opět vrátila ve velkém stylu - 1. března 2007 se stala generální ředitelkou vydavatelství Ringier, do jehož portfolia patří kromě nejčtenějšího deníku Blesk například časopisy jako Reflex, ABC či Týdeník Televize.

"Libuše Šmuclerová vede obrovskou organizaci, která má obrovský rozsah a zvládá to skvěle," říká o ní Milan Novák ze společnosti Grafton.

Šmuclerová je absolventkou Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy. Ráda cestuje a jezdí na kole.

 

18. Kateřina Janků

Moravia Worldwide

generální ředitelka

Kateřina Janků působí ve společnosti Moravia Worldwide od jejího vzniku v roce 1990 a původně začínala na postu překladatelky, kde uplatnila své znalosti z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Funkce generální ředitelky se ujala před osmi lety a pokračovala tak ve stopách své matky, která původně rodinnou společnost řídila předtím.

Jako jediná žena v historii soutěže Podnikatel roku získala v roce 2000 toto vysoké ocenění. Pod jejím vedením se společnost Moravia Worldwide zařadila mezi deset největších společností v oboru jazykových služeb na světě. S tržbami přesahujícími 600 milionů korun ročně je zároveň největším dodavatelem překladatelských služeb v Česku.

Společnost se věnuje také kompletním překladům počítačových programů. K zákazníkům brněnské firmy, která má kanceláře v devíti zemích a na třech kontinentech, tak patří například mezinárodní společnosti Microsoft, IBM nebo Hewlett-Packard.

 

19. Taťána le Moigne

Google ČR

generální ředitelka

Taťána le Moigne chtěla být lékařkou a pomáhat druhým. Medicínu však vyměnila za informační technologie a dnes šéfuje české pobočce Googlu.

Za dva roky se jí podařilo "počeštit" 24 služeb firmy a zvýšit podíl mezi českými webovými vyhledávači na třicet procent. To, že se tak dostala mezi pětadvacet nejmocnějších žen českého byznysu, hodnotí skromně. "Je to zásluha Googlu, že jsem dostala příležitost, ne moje. Jo, kdybych se tam ocitla díky mé hře pro děti, tak to by byla jiná káva," říká le Moigne. Naráží tak na svou firmu zabývající se návrhy deskových her pro děti. Z její dílny pochází například hry "Nešťourej se v nose", "Dávej bacha" či "Vadí nevadí", jejichž kmotry se stali například Ladislav Špaček či Kateřina Neumannová.

V informačních technologiích Taťána le Moigne působí už sedmnáct let. Před nástupem do Googlu pracovala například pro Digital Equipment nebo Abakus Distribution. Deset let strávila ve společnosti Microsoft a vedla i vlastní konzultační firmu.

 

20. Miloslava Trgiňová

OKD

finanční ředitelka, členka představenstva

Miloslavu Trgiňovou zajímala od dětství čísla. O prázdninách pomáhala mamince, která pracovala jako vedoucí účetní. Po maturitě ji však zlákalo kouzlo fyziky a vystudovala proto Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy se specializací na jadernou fyziku. Mladá vědkyně, které kolegové dali přezdívku Marie Sklodowská, ověřovala možnosti spojení vodíkových jader. Po roce 1989 se rozhodla věnovat oboru financí.

Od letošního dubna je Trgiňová místopředsedkyní představenstva a personální a finanční ředitelkou těžební společnosti OKD, která je součástí skupiny NWR. Její kariéra ve finančním světě začala ve společnosti Price Waterhouse, kde získala první manažerské zkušenosti a také britské finanční vzdělání ACCA. Po čtyřech letech odešla do firmy Sun Microsystems, kde naposledy před odchodem do OKD působila jako finanční ředitelka pro střední Evropu a Rakousko a měla na starosti finanční servisní centrum firmy pro 100 zemí světa.

 

21. Lucie Vorlíčková

 

Vorlíčková & Leitner

partner

Jako malá neměla Lucie Vorlíčková konkrétní představu o svém budoucím povolání, ale vždy ji fascinovala práce s lidmi. Dnes řídí jednu z největších domácích poradenských firem v oblasti daní a auditu a je dvorním poradcem pro německé a rakouské investory. Společnost založila před 14 lety a v roce 2003 ji spojila s mezinárodní skupinou Leitner & Leitner. Je členkou stálého vědeckého výboru International Fiscal Association (IFA) a letos v červnu byla zvolena členkou představenstva Českoněmecké obchodní a průmyslové komory. Přednáší na Karlově univerzitě i v zahraničí. Hlavním cílem její úspěšné kariéry "stále je a bude maximální možná míra spokojenosti zaměstnanců a klientů". Pokud by se nevěnovala daňovému poradenství, chtěla by být i nadále prospěšná druhým. "Ráda bych vedla třeba nějakou nadaci," říká. Ze svých kolegů v branži si nejvíce váží těch, kteří při své vysoké míře odbornosti neztratili svou lidskost. Je vdaná, má dceru a letos v červenci se jí narodil syn.

 

22. Jitka Schmiedová

Česká spořitelna

ředitelka úseku Lidské zdroje

Hnojiva, startéry, zdravotní pojištění, finance... Z míst, kde Jitka Schmiedová pracovala, už zná leccos. Loni v červenci nastoupila jako personální ředitelka pro více než deset tisíc zaměstnanců České spořitelny a jejích dcer.

S personalistikou začala ve společnosti Norsk Hydro, kde pracovala od roku 1991 v logistice, účtárně a později na akvizicích a rozsáhlé restrukturalizaci zemědělské divize. V roce 2000 Norsk Hydro tuto divizi včetně zeštíhlených podniků ZZN prodal skupině Andreje Babiše a Jitka Schmiedová nastoupila jako manažerka lidských zdrojů do Mitsubishi Electric ve Slaném, jedné z prvních japonských továren na autodíly v Česku.

Po čtyřech letech přijala nabídku na personální reformu VZP od tehdejší ředitelky Jiřiny Musílkové, jejíž plány ale zastavil David Rath. Schmiedová poté odešla do České spořitelny a předloni na půl roku do Accenture. Odtud ji přivedl zpět bývalý ředitel spořitelny Jack Stack.

 

23. Zdenka Pelikánová

Direct Pojišťovna generální

ředitelka

Expertka na obchod a marketing Zdenka Pelikánová dostala loni při svém vstupu do Directu za úkol prodávat pojistky "jako spotřební zboží". Rok a půl poté, co zde nizozemská skupina GDII (dnes Intouch) novou pojišťovnu rozjela, se ukazuje, že měla při volbě šéfa šťastnou ruku. Direct již prodal přes 30 000 pojistek a v průběhu letoška přišel s řadou novinek. Také na příští rok připravuje v rámci neživotního pojištění nové produkty, které bude stále nabízet výhradně přes internet a po telefonu.

Pelikánová vystudovala v Praze sociální vědy a v Londýně public relations. Pracovala nejdříve v televizi a pak ve dvou reklamních agenturách. V roce 1994 nastoupila jako šéfka marketingu v čerstvě zakládané české pobočce Pepsi. U limonád strávila čtyři roky, pak pomáhala rozbíhat Contactel. Direct je už její třetí "start-up". Všechen svůj volný čas věnuje především dceři Luise. Ráda poznává nové země, kterých jen s batohem procestovala již přes šedesát. Její velkou vášní je námořní jachting.

 

24. Barbara Frei

ABB

prezidentka společnosti v ČR

V České republice zatím strávila jen o něco víc než tři měsíce. Příchod do Prahy ale znamenal pro osmatřicetiletou Švýcarku Barbaru Frei, s doktorátem v oboru elektrotechnika z technické univerzity ETH Zürich, výrazný posun v kariéře. Během deseti let, které strávila v jednom z největších světových elektrotechnických koncernů ABB, se propracovala až k pozici generální ředitelky firmy v Česku.

Před příchodem do Česka působila od poloviny roku 2005 jako globální produktová manažerka pro pohony vysokého napětí. "Firmu zná téměř dokonale," říká o ní personální ředitelka ABB Alena Veselá. Aby ne, když prošla ve firmě několika divizemi od vývoje elektrických strojů až po správu dodávek. S jejím příchodem do čela české pobočky se zvedl počet žen ve vrcholovém managementu na čtyři. To je v oboru elektrotechniky, automatizace a průmyslové robotizace, které jsou považovány takřka za výsostnou doménu mužů, takřka nevídané. Frei je vdaná a má dvě děti.

 

25. Jana Riebová

Unicredit Bank

personální ředitelka

Hýčkat si své perspektivní lidi. A také: člověk nemá jen hlavu, má i srdce a soukromý život. Tak nějak přistupuje ke své profesní praxi ředitelka divize Lidských zdrojů v Unicredit Bank Jana Riebová.

Manažerka, která se například loni s Hanou Krbcovou z ČEZu podělila o druhé a třetí místo v prestižní soutěži HR Manager 2007, úspěšně uplatnila své vize při řízení lidí v jednom z nejnáročnějších úkolů české personalistiky - sloučení Živnobanky s HVB Bank v italskou Unicredit Bank.

Jako členka představenstva České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů přednáší na nejrůznějších fórech se zaměřením na práci s lidskými zdroji.

Absolventka pražské VŠCHT začala profesní kariéru jako manažerka vzdělávacích programů v Institutu moderního řízení a přes manažerské posty v Nestlé Čokoládovny a Českém Mobilu zakotvila v bankovnictví, nejprve jako personální ředitelka v HVB Bank.

Vdaná matka dvou dětí ráda jezdí na kole, lyžuje, poslouchá vážnou hudbu a jazz.

081009_17_1.jpg

Špičky byznysu v HN. Ženy, které se letos umístily mezi pětadvaceti nejvlivnějšími manažerkami a podnikatelkami v žebříčku Hospodářských novin, si včera převzaly ocenění v redakci HN. Na společné fotografii jsou i porotkyně a porotci, kteří pomáhali žebříček sestavit.

Související