ČunekVláda na svém středečním zasedání schválila věcný záměr zákona o dohledu nad finančním trhem. Na tiskové konferenci o tom informoval místopředseda vlády Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Dohled nad celým finančním trhem vykonává od roku 2006 Česká národní banka, ale postupuje při tom podle právní úpravy, která se v jednotlivých sektorech liší. Ministerstvo financí (MF) navrhuje právní úpravu v této oblasti sjednotit.

"Tento materiál není žádnou reakcí na současnou situaci na finančních trzích. Je předkládán v souladu s plány legislativních prací vlády pro tento rok," uvedl Čunek.

Více o tématu - čtěte ZDE

Dohled nad finančním trhem je v současnosti obsažen v řadě právních předpisů, které upravují regulaci finančního trhu. Jde zejména o zákon o  ČNB, zákon o dohledu v oblasti kapitálového trhu a o zákony upravující jednotlivé oblasti finančního trhu, jako je například bankovnictví, pojišťovnictví, kolektivní investování a obchodování s cennými papíry.

Sjednocení právních úprav má podle ministerstva přispět k větší transparentnosti dohledu ze strany České národní banky a také k celkovému zpřehlednění právního řádu.

První projekt zapojený pro veřejnost

Věcný záměr zákona o dohledu nad finančním trhem byl jedním z prvních pilotních projektů pro zapojení veřejnosti do tvorby zákonů. Byl umístěn na internetové stránky ministerstva financí a podroben veřejné diskusi.

Některé připomínky byly podle MF využity k doplnění věcného záměru, popřípadě budou zohledněny při přípravě paragrafového znění. Veřejná diskuze nad tímto návrhem skončila na počátku léta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru