Stop.jpgEvropský komisař Vladimír Špidla v pondělí při jednáních ve Vídni marně apeloval na rakouské partnery, aby od příštího roku otevřeli rakouský pracovní trh pro občany nových členských zemí Evropské unie. Rakouská strana podle očekávání trvá na plném vyčerpání takzvané přechodné lhůty, na jejímž základě může omezovat pohyb pracovních sil z nových členů EU včetně Česka až do roku 2011.

 

Špidla podle informací rakouského ministerstva hospodářství a práce, které schůzku pořádalo, poukazoval na to, že volný pohyb osob je základní hodnotou EU. Připomínal dobré zkušenosti většiny ostatních zemí Unie, které již pohyb pracovníků nových členů uvolnily, stejně jako nízkou míru nezaměstnanosti v Rakousku. Také rakouský ministr hospodářství Martin Bartenstein se přimlouval alespoň za částečné uvolnění rakouského trhu pro kvalifikované a akademicky vzdělané pracovní síly.

 

Čtěte také

 

Zástupci dělnické komory, odborové centrály ÖGB, hospodářské a zemědělské komory však trvali na plném vyčerpání přechodné lhůty. Nadále mají být podle přání těchto čtyř institucí uvolňovány jen určité kvóty pro pracovníky přesně určených profesí podle rakouských potřeb. Pro otevření pracovního trhu se vyslovili jen zástupci svazu průmyslu.

Prodloužení přechodné lhůty ale Evropská komise nemusí schválit

Rakousko musí do konce dubna 2009 předložit Evropské komisi písemnou žádost o prodloužení přechodné lhůty na další dva roky do května 2011 s podrobným zdůvodněním. Žádost a hlavně její zdůvodnění Komise posoudí a nemusí ji přijmout. Teoreticky může i zažalovat Rakousko u Evropského soudního dvora.