Langer, Brusel, zasedáníEvropská unie zřejmě bude mít takzvané modré karty, kterými se bude snažit do zemí unie nalákat vysoce kvalifikované pracovníky ze třetích zemí. Zatím ale není jasné odkdy. Jedním z důvodů je také požadavek České republiky. Ta chce, aby opatření vstoupilo v platnost tím, že staré země EU uvolní svůj pracovní trh lidem z unijních nováčků. To se možná stane až v roce 2011.

"Je velmi pravděpodobné, že modré karty budou. Je velmi nejasné odkdy," uvedl po jednání český ministr vnitra Ivan Langer. Praha chce prosadit, aby daná norma vstoupila v platnost až poté, co staré členské země unie uvolní překážky bránící lidem z nových zemí unie z rozšíření roku 2004 včetně Česka či Slovenska v přístupu na jejich pracovní trh.

Více k "modrým kartám"

Češi a Slováci stále nemohou volně pracovat v Německu, Rakousku, Belgii a Dánsku. Německo a Rakousko pravděpodobně budou chtít, aby mohly tato opatření nechat v platnosti i na poslední možné dvouleté období - tedy až do května 2011.

"Dokud existují přechodná opatření, nemáme stejná práva," řekl Langer s tím, že pokud by modré karty začaly platit dříve, pak by podle něj lidé z třetích zemí měli v EU víc práv než Češi. To je pro Prahu nepřijatelné.

Hospodářská komora ČR k "modrým kartám"

Prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel se ve čtvrtek vyjádřil k evropské směrnici o tzv. "modrých kartách“, cílem je zrychlená procedura pro přijetí vysoce kvalifikované pracovní síly do členských států EU včetně České republiky.

"Hospodářská komora České republiky vítá projekt "modrých karet“, který povede k větší flexibilitě a snazšímu získávání kvalifikovaných pracovníků ze třetích zemí a může pomoci zacelit mezery na trhu práce, “ uvedl Kužel.

Sloučení rodiny

Snaha o přilákání vysoce kvalifikované pracovní síly v oborech, kde je jí nedostatek, by neměla mít vliv na úsilí snížit nezaměstnanost v EU a neměla by mít vliv ani na přetrvávající překážky v přístupu na pracovní trh EU pro občany České republiky a občany tzv. nových členských států, které vstoupily do EU v roce 2004.

Hospodářská komora České republiky považuje za důležité následování rodinného příslušníka, tj. princip "sloučení rodiny“. Držitelé modrých karet ze třetích zemí by však neměli mít větší práva nebo delší dobu pracovního povolení než ostatní držitelé těchto karet - zaměstnanci z tzv. nových členských zemí.

NOVĚ! Čtěte blogy na iHNed.cz

Hospodářská komora České republiky však zásadně nesouhlasí s tím, aby Evropská komise stanovovala pracovní podmínky těchto zaměstnanců jako je např. minimální mzda apod. Toto rozhodnutí by mělo být ponecháno jednotlivým národním vládám.

"Tvorba příznivé legislativy pro pracovníky ze třetích zemí ve formě “modrých karet” by však měla být v souladu s legislativním prostředím na vnitřním trhu bez bariér. Za takovou bariéru považuji zejména přechodná období pro volný pohyb pracovních sil aplikovaná stále ze strany některých členských zemí EU,“ zdůrazňuje Kužel.