Důvodem dalšího přesunu ínvestic do asijského regionuje, že na jejích tradičních trzích střední a východní Evropy teď mnoho příležitostí k investicím není. Agentuře Reuters to řekl ředitel úseku fúzí a akvizic ČEZ Vladimír Schmalz.

"Faktem je, že v současnosti není ve střední a jihovýchodní Evropě mnoho příležitostí," řekl Schmalz. "Začneme tak zřejmě sledovat některé možnosti v Kazachstánu, kde je pro nás také velký trh a vysoký potenciál," dodal. Pro Kazachstán podle něj mluví velikost trhu a jeho blízkost k Rusku, které ČEZ považuje za jeden z hlavních trhů pro své akvizice.

Konkrétní investice v Kazachstánu je zatím podle Schmalze vzdálená. Totéž platí pro Vietnam, kde ČEZ působí prostřednictvím své strojírenské dceřiné firmy Škoda Praha, řekl ředitel.

ČEZ začal svou mezinárodní expanzi v Bulharsku v roce 2004 koupí tří místních rozvodných podniků. Nyní má nebo připravuje aktivity v produkci elektřiny a distribuci v Polsku, Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Turecku nebo Bosně a Hercegovině.

NOVÉ! Firemní blogy na iHNed.cz 

Koncem srpna firma oznámila, že investuje zhruba 1,1 miliardy eur do výstavby větrné farmy v Rumunsku. Farma v rumunské Dobrudžii, zhruba 17 kilometrů od pobřeží Černého moře poblíž města Constanca, by měla disponovat výkonem kolem 600 MW. Půjde tak o největší přímořskou větrnou farmou v Evropě.


Přehled zahraničních investic ČEZ

Bulharsko:
- distribuční společnosti Sofia Oblast, Pleven a Stolično - ČEZ koupila 67 procent akcií společností na podzim 2004
- tepelná elektrárna ve Varně (6 x 210 MW) - ČEZ koupila 100 procent akcií elektrárny v květnu 2006

Maďarsko:
- ropná a plynárenská společnost MOL - letos v lednu ČEZ dokončila koupi sedmiprocentního podílu v MOL; prodej podílu je součástí dohody o založení společného podniku, který vznikl koncem července a který se zaměří na budování plynových elektráren; prvními projekty aliance bude výstavba dvou elektráren v rafinerii skupiny MOL v Bratislavě a v Maďarsku v rafinérii Dufi - Százhalombatta

Polsko:
- černouhelné elektrárny Elektrownia Skawina (592 MW) a Elektrocieplownia Elcho (238 MW) - ČEZ získala většinové podíly v elektrárnách v lednu 2006

Republika srbská v Bosně a Hercegovině:
- tepelná elektrárna Gacko - ČEZ loni v květnu podepsala dohodu se společností ERS o založení společného podniku, jehož cílem je modernizace elektrárny Gacko a výstavba nového zdroje Gacko II, součástí plánu je i rozšíření těžby v přilehlém uhelném dole

Rumunsko:
- distribuční společnost Electrica Oltenia S.A. - ČEZ koupila většinový podíl v roce 2005, loni firmu rozdělila na prodejní společnost CEZ Vanzare a distribuční CEZ Distributie
- jaderná elektrárna Černavoda - loni byla ČEZ vybrána jako jeden z partnerů v projektu výstavby a provozu 3. a 4. bloku.
- větrné farmy v rumunské provincii Dobrudža - dnes bylo oznámeno, že ČEZ investuje zhruba 27 miliard korun (1,1 miliardy eur) do výstavby větrných farem v Rumunsku; největší přímořský větrný park v Evropě bude disponovat výkonem kolem 600 MW

Rusko:
- elektrárna Ščekino - Skupina ČEZ podepsala loni v dubnu s energetickým uskupením RAO JES dohodu o založení společného podniku pro rekonstrukci elektrárny v lokalitě Ščekino (asi 200 km jižně od Moskvy), kromě rekonstrukce by měly být nově postaveny i dva uhelné a jeden paroplynový blok.
- elektrárna v Moskvě - loni v srpnu vydala moskevská vláda usnesení o výstavbě tří paroplynových bloků v režii Skupiny ČEZ.

Slovensko:
- elektrárna U.S. Steel Košice - ČEZ plánuje výstavbu elektrárny s instalovaným výkonem až 400 megawattů ve výrobním areálu U.S. Steel Košice, letos v lednu podepsaly obě firmy memorandum o porozumění

Turecko:
- distribuční síť v provincii Sakarya - konsorcium zahrnující ČEZ a tureckou Turkish Akenerji vyhrálo letos tendr, když nabídlo 600 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru