Investoři utíkají od akcií a dalších rizikovějších investic v obavách ze sílící úvěrové krize; ta v pondělí vymazala z amerického finančního sektoru dvě velká jména Lehman Brothers a Merrill Lynch a přinesla Wall Street nejhorší den za posledních sedm let.

Asijské trhy byly v pondělí kvůli svátkům vesměs zavřené a dnes doháněly pondělní světové propady.

Sledovali jsme

Hlavní tokijský akciový index Nikkei 225 klesl nakonec o 605 bodů, tedy rovných pět procent; na závěrečných 11.609,72 bodu byl nejníže od července 2005. Index jihokorejských akcií v Soulu ztratil asi šest procent a podobně klesly akcie v Hongkongu. Index MSCI, který zaznamenává vývoj asijských trhů mimo Japonko, oslabil o 2,5 procenta na nejnižší úroveň od září 2006 a proti maximu z loňského října je nyní nižší již o 43 procent.

Asijské trhy následovaly vývoj na amerických burzách, kde Dow Jonesův index v pondělí ztratil 4,4 procenta, nejvíce od teroristických útoků ze září 2001. Světovými burzami v pondělí otřásal bankrot Lehman Brothers, prodej Merrill Lynch společnosti Bank of America a problémy největší americké pojišťovny AIG. Zároveň prudce rostou mezibankovní úrokové sazby a centrální banky se snaží snižovat napětí na peněžních trzích pumpováním zvýšeného objemu peněz do systému.

Nejvíce zasaženy poklesem jsou akcie bank a finančních společností. V Tokiu prudce klesly akcie největší japonské banky Mitsubishi UFJ Financial Group, které ztratily asi deset procent.

Současné otřesy na trzích velí investorům utíkat od rizikových investic, tedy od akcií a kolísavých komodit, k bezpečným aktivům jako zlato a z měn především nízkoúročený japonský jen. Dolar i euro tak vůči jenu dnes dále klesaly a vůbec nejvíce na devizovém trhu ztrácely měny s vysokými úroky jako australský a novozélandský dolar.

Ke konci tokijského obchodování jen k dolaru posílil o 0,2 procenta na 104,45 JPY a vůči euru zpevnil ještě výrazněji na 148,70 JPY z pondělního závěru 150,10 JPY. Dolar vůči euru stoupl na 1,4253 USD z předchozích 1,4315 USD.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru