Sídlo americké banky Lehman BrothersNewyorská pobočka americké centrální banky Fedu vedla v noci na sobotu krizová jednání s velkými firmami z Wall Street o problematické investiční bance Lehman Brothers pro případ, že by se jí nepodařilo najít pro svá aktiva kupce. Jako nejpravděpodobnější nový vlastník se nyní jeví Bank of America, napsala agentura Reuters. Podle zdrojů by se jednání mohla uzavřít ještě tento víkend.

Obava z dominového efektu

Ministr financí Henry Paulson je přitom neoblomný a nehodlá v tomto případě uvolnit žádné státní prostředky. Pozdního pátečního jednání se kromě jiných zúčastnili prezident newyorské pobočky Fedu Timothy Geithner, ministr Paulson a předseda Komise pro cenné papíry (SEC) Christopher Cox.

Z nejvýše postavených bankovních manažerů pak byli u jednání generální ředitelé velkých bank Morgan Stanley, Merrill Lynch, JPMorgan Chase, Goldman Sachs a Citigroup. Zúčastnili se i zástupci Royal Bank of Scotland a Bank of New York Mellon, informoval Wall Street Journal. List New York Times napsal, že zastoupení měla i Bank of America.

"Fed se snaží tuto záležitost vyřešit," komentoval páteční schůzku šéf finanční společnosti Excel Futures Mark Waggoner. "Bojí se dominového efektu," dodal.

Více o problémech Lehman Brothers se dočtete ZDE

Lehman Brothers je zatím poslední finanční institucí, kterou postihla krize úvěrů spojená s obrovskými ztrátami kvůli kolapsu hypotečního trhu. Obavy ze špatné kondice amerického bankovního systému v pátek poznamenaly akcie na Wall Street, akciím ve světě snížily zisky a oslabily kurz amerického dolaru. Emise Lehman Brothers klesla za ten den o 13,5 procenta na 14leté minimum ve strachu investorů, že vláda neposkytne záchraně banky finanční oporu.

Za hlavního možného uchazeče o problémovou banku je podle různých zpráv a analýz považována největší americká banka podle tržní hodnoty Bank of America. Její představitelé to ale odmítli komentovat. Jako o zájemci o Lehman Brothers se spekuluje také o britské bance Barclays.

usa-krize-530.jpg

Plynoucí čas je přitom pro Lehman Brothers značným nebezpečím. Od pondělí se její tržní kapitalizace propadla o 78 procent, a to z 11,2 miliardy na 2,5 miliardy dolarů. A nejistota kolem Lehman Brothers jen podtrhuje, jak americkému bankovnímu systému nyní chybí kapitál, aby se se současnou úvěrovou krizí vypořádal, citovala agentura Reuters jednoho z vlivných investorů.

Související