roman-martin-cez-reditel__192x128_.jpgGenerální ředitel státem ovládané energetické skupiny ČEZ Martin Roman dostal od České národní banky (ČNB) pokutu 50.000 korun. Roman uskutečnil dva obchody s kótovanými akciemi emitenta ČEZ a jako předseda představenstva je neohlásil ve lhůtě pěti dnů od uskutečnění ČNB. Porušil tím zákon o podnikání na kapitálovém trhu. ČTK to v úterý zjistila na webových stránkách České národní banky. Podle Romana, který pokutu už splatil, se jednalo o administrativní chybu.

Rozhodnutí ČNB, regulátora kapitálového trhu, se týkalo dvou obchodů s akciemi ČEZ z počátku letošního roku. Roman nabyl 7. ledna uplatněním opce 225.000 akcií ČEZ za 139,2 koruny, tedy v celkovém objemu 31,3 milionu korun. Obratem 60.000 akcií ČEZ prodal za cenu 1348,05 koruny, tedy v hodnotě skoro 80,9 milionu korun.

Čtěte více z ekonomiky
 

Roman: Nedopatřením jsem zveřejnil jen jeden

Roman oznámil, že při ohlášení obchodů udělal chybu v zadání jedné položky do systému manažerských operací. Položka měla být součástí v lednu řádně zveřejněné informace o uplatnění opcí managementem ČEZ. "Měl jsem zveřejnit dva obchody v jeden den a nedopatřením jsem zveřejnil pouze jeden," vysvětlil Roman.

Jak Roman poukázal, rozhodnutí o uplatnění opcí bylo trhu známé i proto, že bylo oznámeno již v prosinci na tiskové konferenci a podrobně pak v tiskové zprávě v lednu. O vykonání opcí informovala obsáhle následující den téměř všechna média. "Rozhodnutí ČNB přesto respektuji, pokuta již byla uhrazena," dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru