Česká pošta ještě během tohoto roku definitivně uzavře 179 poboček ze svých 3387 pošt, které provozuje. Sdělila to agentuře ČTK mluvčí firmy Dita Václavíková.

Pošty v menších obcích nahradí takzvané motorizované doručování, uvedla mluvčí.

Nejvíce malých pošt zanikne v jižních Čechách, kde chce pošta zavřít 58 poboček. Následují západní Čechy se 46 pobočkami a východní Čechy, kde podnik zruší o čtyři pošty méně. Ve východních Čechách zmizí 42 poboček, ve středních Čechách 18, severních Čechách 10, na jižní Moravě 3 a na severní 2.

Na postup pošty si u vicepremiéra Jiřího Čunka stěžovali starostové některých obcí, kterým se zkracování provozní doby případně nahrazování kamenných pošt nelíbí.

Plánované zeštíhlování 

Zeštíhlování firmy je součástí dlouhodobějšího plánu, který pošta začala poodhalovat už v červenci. Tehdy její vedení dalo najevo, že  propustí zhruba sedm procent z 37 tisíc zaměstnanců  jako součást transformace pošty na akciovou společnost, ke které má dojít příští rok.

Přečtěte si více o České poště

Transformace České pošty se však může zkomplikovat. Chystané propouštění 2500 zaměstnanců se totiž nelíbí žádné ze tří odborových organizací ve firmě. Chystají proto protestní akce. "Nedošli jsme k dohodě, i když chápu, že odboráři dělají svou práci," komentoval v půli srpna mluvčí pošty Ivo Mravinac skutečnost, že odborové svazy již sbírají mezi svými členy podpisy jako souhlas se stávkovou pohotovostí.

Druhý největší zaměstnavatel 

Česká pošta je druhý největší zaměstnavatel v zemi a za posledních patnáct let snížila počet zaměstnanců o osm tisíc lidí, tedy téměř o dvacet procent.

Podnik loni dosáhl tržeb 17,6 miliardy korun a vykázal zisk před zdaněním bezmála 800 milionů korun, což znamená nárůst o 140 procent. Firma ovšem výrazně méně investovala.

Pošta se ale potýká s klesajícím zájmem o listovní služby i s ostrou konkurencí v balíkových službách a directmailu. Chce se proto stále více zaměřovat na elektronickou komunikaci, ale i na komplexnější logistické služby.

Podívejte se v následující grafice na základní údaje o České poště 

Tabuka výsledků České pošty za rok 2007

 

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru