výbuch vlaku s ropou v GruziiCeny ropy se v pondělí stabilizovaly kolem 115 dolarů za barel, mírně nad úroveň, na kterou se zřítily v pátečním propadu o více než pět procent. Ropu k vyšším cenám podporoval slabší kurz dolaru, signály cenové podpory ze strany kartelu OPEC a především napětí mezi Západem a Ruskem kvůli Gruzii.

Rusko se minulý týden začalo stahovat z Gruzie, nechává však rozmístěné své jednotky na strategických místech, zejména v přístavech. Ruská intervence narušila export ázerbájdžánské ropy přes Gruzii a zhoršila vztahy mezi Ruskem a Západem.

Podívejte se ve fotogalerii na výbuch vlaku dopravujícího ropné produkty u Tbilisi
(článek pokračuje pod fotogalerií)

 

Ropu nadále výrazně ovlivňují pohyby dolarového kurzu, který v pondělí spíše oslaboval. Jedním z hlavních důvodů pátečního propadu bylo silné oživení dolaru. Předešlý den přitom dolar výrazně klesl, což ropu vyhnalo prudce vzhůru.

Íránský ministr ropného průmyslu Gholámhosejn Nozarí řekl, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se bude na svém zářijovém zasedání snažit, aby se trend prudkého poklesu cen ropy zastavil. Zasedání kartelu OPEC se uskuteční 9. září ve Vídni.

Ropa se ocitla na maximu 11. července, kdy cena americké ropy vystoupila na 147,27 USD. Od té doby kvůli oživení dolaru a poklesu poptávky výrazně klesla.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru