bin-ladin__192x128_.jpgSedmnáct miliard korun. To je hodnota kontraktu na dodávky technologických celků, který v pátek podepsal šejk z rodiny bin Ládinů se zástupci firmy CZMT.

České podniky do Jemenu a Džibutska dovezou cementárnu, železárnu a elektrárnu. Ty budou průmyslovým základem dvou zcela nových měst spojených téměř 30 kilometrů dlouhým mostem přes Rudé moře. Do roku 2025 v nich má nalézt domov několik milionů lidí.

Šejk Bandar Tarik bin Ládin, který vede firmu Middle East Development, developera celého projektu, HN řekl, že šanci podílet se na výstavbě mají i další české firmy. "Je to rozsáhlý projekt, pro který hledáme firmy z celého světa. A nemusejí to být jen velké koncerny," řekl bin Ládin.

Čtěte více o projektu

Proč jste si pro výstavbu výrobního zázemí projektu Al Noor vybrali právě CZMT?

Se společností CZMT jsme se už na výstavbě jedné cementárny v Jemenu za 250 milionů eur dohodli před dvěma roky. Získali si naší důvěru, udělali jsme tedy další krok ve spolupráci.

Jak se plán postavit dvě města na dvou kontinentech a spojit je mostem přes Rudé moře zrodil?

Je to nápad mého otce, přišel s ním už téměř před dvaceti lety. Není to však jen o dvou městech a mostu. Chceme zaměstnat maximum lidí a zvednout standard bydlení. Je to projekt na celé generace, který změní celý region.

Ve městech má bydlet a pracovat několik milionů lidí. Jak je přesvědčíte, aby přišli?

Přesvědčí je investice a obchod, pracovní příležitosti. Příkladem je Dubaj. V roce 1990 byla hlavní silnice prašná, dnes je to velké centrum. Lidé přišli, aniž byste je zvali. A jsou to lidé z celého světa.

ctete-v-pondeli-530.gif
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru