Michael Kocáb

Krajský soud v Hradci Králové v pondělí uložil v případu údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia šesti bývalým manažerům fondů tresty od tří do sedmi let vězení. Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty, jednoho manažera soud obžaloby zprostil. Státní zástupce vinil 11 vedoucích pracovníků z poškození fondu ve výši 1,4 miliardy korun.

Nejvyšší trest sedm let vězení dostal Miroslav Hálek, který je obžalobou považovaný za hlavu skupiny. Odsouzení mají také fondům zaplatit několik stovek milionů korun jako náhradu škody. Soud rovněž deseti bývalým manažerům zakázal na tři až deset let působení ve vedení obchodních společností.

Kocáb jako svědek

Obchodní dům KotvaKrajský soud v Hradci Králové se rozsáhlým případem zabýval od ledna 2006, obžalovaní před soudem svou vinu odmítli. Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb (na snímku) a Martin Kratochvíl, kteří před soudem vystoupili v roli svědků. Obžalovaní podle obžaloba získali nad fondy Trend a Mercia kontrolu v polovině 90. let.

Podle spisu do roku 1997 z jejich portfolií různými machinacemi převedli akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva na jiné společnosti. Podle spisu obžalovaní například vyváděli majetek fondu placením kupní ceny za akcie ve splátkách po dobu až 30 let nebo uplatňováním vysokých smluvních pokut.

Kauza fondů Trend a Mercia je jedním z největších případů tunelování v Česku. Před soud se dostala po devíti letech vyšetřování. Trestní spis má asi 20.000 stran a obžaloba čítá několik stovek stránek. Vyšetřování případu provázely komplikace, například bývalý vyšetřovatel Blahoslav Kavka se roku 2000 z dosud neznámých příčin zastřelil.

Více o Trendu si přečtěte ZDE

Bývalý hradecký žalobce Vladislav Kusala, který na případ dohlížel, ve stejném roce na funkci rezignoval. Případ byl pak převeden nejprve z východních Čech do jižních, v roce 2002 se ho ujal republikový úřad vyšetřování v Praze.

Výběr případů trestního stíhání kolem investičních fondů

Kauza harvardských investičních fondů
-------------------------------------
údajná škoda 16 miliard korun
Případ začal projednávat letos v únoru pražský městský soud. Obžaloba viní bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegu Borise Vostrého z podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Oba jsou stíhání jako uprchlí. Dvojice podle obžaloby v letech 1995 až 1997 převáděla majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice.

Kauza KTP Quantum
-----------------
údajná škoda 3,5 miliardy korun
V kauze zkrachovalého náchodského obchodníka s cennými papíry KTP Quantum jsou stíháni bývalí šéfové představenstva. Loni v listopadu odvolací soud případ vrátil k došetření. Oba manažeři jsou podezřelí z toho, že v letech 1996 až 2001 vylákali nabízením Spořitelního účtu správy akcií peníze od klientů v desítkách poboček. Hospodaření KTP Quantum skončilo podle žalobce mnohamilionovými ztrátami.

Kauza fondů Trend a Mercia
--------------------------
údajná škoda 1,4 miliardy korun
Krajský soud v Hradci Králové dnes v případu údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia uložil šesti bývalým manažerům fondů tresty od tří do sedmi let vězení. Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Jednoho manažera soud obžaloby zprostil. Státní zástupce vinil 11 vedoucích pracovníků z poškození fondu ve výši 1,4 miliardy Kč. Obžalovaní podle spisu získali v polovině 90. let nad fondy Trend a Mercia kontrolu, do roku 1997 pak z jejich portfolií různými protiprávními machinacemi převedli akcie nejcennějších firem.

Kauza CS Fondy
--------------
škoda 1,39 miliard korun
V únoru 2007 poslal pražský vrchní soud v této kauze definitivně čtyři obžalované za víc než miliardový podvod na čtyři roky až osm let do vězení. Čtveřice se podle soudů za účasti dalších osob podílela v roce 1997 na pochybném převodu majetku CS Fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun, za který fondy získaly téměř bezcenné akcie. V souvislosti s kauzou byli dříve obviněni i bývalí šéfové zaniklé skupiny Motoinvest, jejich stíhání žalobce letos už podruhé zastavil.

Kauza Private Investors
-----------------------
údajná škoda téměř jedna miliarda korun
V případu Private Investors viní policie z bezmála miliardové zpronevěry bývalého prokuristu společnosti a dva spolumajitele. Trojice je podezřelá z toho, že obchodovala s americkými cennými papíry za peníze asi 3000 klientů společnosti, ale bez vědomí většiny z nich. Společnost Private Investors oznámila úpadek v květnu 2001, v červnu přišel konkurz.

Kauza Progres Invest
--------------------
údajná škoda zhruba půl miliardy korun
V září 2006 soud nepravomocně uložil zakladatelům Progres Investu několikaleté vězení. Majitelé firmy podle obžaloby pod slibem až dvacetinásobného zhodnocení peněz vylákali v polovině 90. let od nejméně 21.000 lidí zhruba půl miliardy korun.