ropa_zpracovani__192x128_.jpgIrák se na spolupráci s Čínou už předběžně domluvil, podle vyjádření iráckého ministerstva dohodu podepíší již na konci letošního srpna. Obě strany budou pracovat na těžbě na nalezišti, které se nachází jižně od Bagdádu a skrývá miliardu barelů ropy.

Pokud Čína s Irákem spolupráci obnoví, bude to první dohoda uzavřená za éry Saddáma Husajna, kterou uzná nový irácký režim. Původní smlouvu uzavřela v roce 1997 Husajnova vláda s čínskou firmou China National Petroleum Corp., přestože tehdejší sankce Spojených národů zakázaly uzavírat přímé kontrakty s iráckým ropným průmyslem. Obě země pak obnovily jednání o další spolupráci v říjnu 2006.

Čtěte více:

Irák má pod sebou přes 115 miliard barelů ropy, ale dekády válek, sankcí OSN, násilí a sabotáže jeho ropný průmysl ochromily. Nyní těží 2,5 milionu barelů za den a na konci roku chce tento denní objem zvýšit na tři miliony barelů. Na konci roku 2013 chce Irák těžit již 4,5 milionu barelů za den.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru