Ekonom Liberálního institutu Dan VořechovskýJaké jsou příčiny hospodářských problémů pocházejících z loňské hypoteční krize v USA? Pomáhá ekonomice vláda a americká centrální banka (Fed), anebo situaci ještě zhoršují, jak tvrdí odborník Liberálního institutu na americký akciový trh a hospodářský cyklus, Dan Vořechovský (na snímku)?

Na vše okolo ekonomické krize se ho můžete zeptat v úterý 29. července od 11:00, kdy bude na Vaše dotazy odpovídat on-line.

 

 

Ekonom Liberálního institutu Dan Vořechovský Dan Vořechovský (*1979) od roku 1996 obchoduje s cennými papíry v České republice, od 1999 do 2006 působil jako soukromý investor v USA a Číně. Ve stejné době byl také konzultantem a portfolio manažerem, V současné době je podle vlastních slov „v důchodu“.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Vašek
Chtěl bych se zeptat na akcie českých developerů ORCO a ECM. Jejich ceny se dlouhodobě pohybují pod čistou hodnotou aktiv, přesto stále klesají. Vyplatí se podle vás je nakoupit?
Na českém trhu již velmi dlouho neobchoduji, nicméně obecně se domnívám, že celý český trh bude ve vleku vývoje v USA a EU a nemyslím, že by akcie právě těchto firem v dohledné době (řády týdnů až měsíců) rostly. Nicméně, jak vždy upozorňuji, nejsem věštec.
Dan Vořechovský
Paul
Jak se díváte na současnou posilující korunu? Měla by vláda/ČNB nějak intervenovat?
Posilování koruny je typickým příkladem důsledku vývoje ve velkých měnových oblastech na menší měnové oblasti a intervence by vůbec nic nevyřešila, jde o fundamentální principy, kterých si zejména spekulanti (ale i investoři) všimli a "vezou" se s nimi. Kdyby Fed a federální vláda neustále neintervenovaly a neprodlužovaly agónii v USA, posilování koruny (i vůči euru) by se velmi rychle zvrátilo.
Dan Vořechovský
goro
nemyslíte si,že pumpovanie dalšej likvidity prispieva k vysokým cenám komodít a v spoločnom efekte je to cesta ku globálnej hyperinflácii veimarského typ ?
Ceny komodit jsou nepochybně ovlivněny měnovou expanzí v USA z první poloviny této dekády a z posledního zhruba roku (stačí se podívat například na ceny ropy vyjádřené v dolarech a eurech). Hyperinflaci však nečekám, v případě USA je určitě reálná možnost stagflace, nicméně nějaký dramatičtější cenový vývoj nepředpokládám.
Dan Vořechovský
Tomáš
Dobrý den. Banky neustále oznamují vyšší a vyšší odpisy. V USA a Velké Británii, potažmo Španělsku, ale i v různých zemích Jižní Ameriky mají problémy na trhu s bydlením, klesající ceny nemovitostí, lidé si nepůjčují, krize se přelévá pochopitelně i na burzy. Obecně: Jak dopadne Amerika, případně Asie, tak pokračuje Evropa. K tomu nevyrovnaný dolar, který činí z ropy rovněž neřízenou střelu, díky níž rostou ceny energií, zvyšuje se inflace, a tak je to pořád začarovaný kruh. Jak z toho co nejrychleji a dlouhodobě ven? Hezký den.
Pokud bychom se bavili v reálné rovině, pak řešením by bylo zastavení veškeré pomoci bankám a spotřebitelům ze strany Fed a federální vlády (tzn. ukončení podpory morálnímu hazardu) a vyhlášení dlouhodobé stragie měnového růstu. Intervence prováděné od poloviny loňského roku znamenaly odložení začátku recese, i když při podrobném pohledu na čísla o vývoji hospodářství za 1. čtvrtletí je patrné, že recese v USA ve skutečnosti už je (i když to z oficiální statistiky vidět není).
Dan Vořechovský
Mirek
Dobrý den. V Evropě i Asii se od druhé světové války "USAdila" spousta dolarů. Myslíte si, že k pádu dolaru a inflaci v USA přispělo/přispívá/přispějí vzmáhající se národní asijské měny a evropské euro tím, že už dolary nejsou po světě tolik potřeba, a tak je jich nadbytek? Děkuji
Dobrý den, tu kauzalitu bych viděl trochu opačně a zejména u eura, asijské měny globálně tak využívané nejsou. Politika Fedu započatá v 90. letech minulého století obecně vedla k nedůvěře ve stabilitu dolaru a tak volba eura jako "náhražky" dolaru je logickým vyústěním. Dolarů je na světě "nadbytek" hlavně kvůli vývoji světového měnového systému, kdy Spojené státy v minulosti emitovaly dolary (zejména po roce 1973), které se "konzervovaly" v devizových rezervách. Při pokračující inflaci dolarů a "vzniku" eura postupně začala diverzifikace a USA tak doplácejí na vývoj v minulosti. Podle mého názoru jsme svědky konce dolaru jako světové měny číslo jedna.
Dan Vořechovský
Jindra
Predpokladam, ze Vam neunikla vcerejsi a dnesni polemika p. Paroubka s p.Topolankem na techto strankach. Kdo ma podle Vas vice pravdu? Nebo jsou oba panove zaslepeni politickym souperenim, a tudiz "zcela mimo misu"?
Unikla :-) a nechal jsem si jí uniknout rád, čili nemohu posoudit.
Dan Vořechovský
Investor
Jak vidíte budoucí vývoj kurzu dolaru? bude propad k euru/koruně pokračovat?
Ohledně kurzu dolaru jsem velmi skeptický, propad nejen ke koruně, ale i k euru očekáván i nadále. Minimálně do konce roku by se na tomto vývoji nemělo nic změnit (ale nemyslím, že by toto byl většinový názor).
Dan Vořechovský
poro
Jak hodnotíte chování ČNB v souvislosti s letošní velkou inflací?
Letošní "inflace" (ten pojem má dnes bohužel význam, který vyžaduje další analytické rozkrytí na měnové, reálné a případně administrativní faktory). Nárůst cen byl dosud tažen reálnými a administrativními důvody, nicméně do budoucna není současný měnový vývoj zcela optimální. Ale ČNB hodnotím za její aktivity poměrně pozitivně.
Dan Vořechovský
František
Dobrý den, pane Vořechovský. Jak dalece se na výrazném posilování české koruny podílí hypoteční krize v USA a hrozící, či už propuknuvší recese ve Velké Británii, případně problémy jiných ekonomik? Děkuji za odpověď, hezký den.
Dobrý den, již jsem na to částečně odpovídal, s posilováním koruny souvisí, nicméně ta souvislost je obecnější přes měnový vývoj v předchozích letech (který měl za následek bublinu na trhu nemovitostí). Aby však nedošlo k mýlce, to posilování je naprosto oprávněné, proti dolaru posilují v podstatě všechny světové měny, jde tedy o fundamentální slabost dolaru.
Dan Vořechovský
Mike
Co říkáte na ceny ropy? Jsou vyhnané nahoru spekulační bublinou, nebo jsou ceny kolem 130 dolarů reálné? Jaký vliv na to má slabý dolar?
Reálná cena ropy je o dost níž, než nominální dolarová cena. Ceny ropy byly nahoru vyhnány vysokou poptávkou, která byla živena měnovou expanzí a to nejen v USA, ale i v Číně a EU. Svou roli však hrály i reálné poptávkové faktory, zejména v Číně a Indii. Protože však čekám další zpomalování růstu těchto ekonomik a vzhledem k ekonomické slabosti EU a USA bych nepředpokládal další nárůst cen ropy (otázkou je jaká bude kvůli poklesu kurzu dolaru nominální dolarová cena).
Dan Vořechovský
Patrik
Zdravím Vás, ke krizi přispívají i spekulanti, kteří na trzích v poslední době, dokáží vyvoalt opravdové šílenství. (Důkazem jejich "řádění" pociťujeme i my s korunou). Jak velký je jejich podílve zkutečnosti a jak velký podíl je reálných faktorů?
Dobrý den, spekulanti vždy vyhledávají ziskové přiležitosti, které nevznikají z ničeho, ale mají reálnou příčinu, jejich jednání v žádném případě neodsuzuji. V určité fázi může vzhledem k chybným očekáváním vzniknout dočasné "přestřelení", které však nemá opodstatnění a proto se cena daného aktiva či v tomto případě kurzu vrátí zpět. Nemyslím ale, že by byla koruna proti dolaru nějak nadhodnocena, naopak.
Dan Vořechovský
martiXXX
Co když teorie, že posilování koruny snižuje inflaci tak docela neplatí. Co když dojde k prudkému skoku (otřesu) a během velmi krátké doby dojd ek prudkému zhodnocení koruny a zároveň i k vysokoinflačnímu vývoji v důsledku skokového dohnání cenové a mzdové struktury? zdá se, že dvacet let po revoluci může dojít ke skoku. To že sníží inflace z důvodu přenesení části vyrovnávání na zhodnocování kursu podle mne nemusí platit. Co když dojde k explozi obou ukazatelů najednou v relativně krátkém období např. jednoho roku a pak budeme mít cenovou strukturu a platovou strukturu stejnou na Západě. Dříve to šlo postupně (voda se zahřívá). Najednou dojde ke skoku (voda začne vřít).
Teorie o tom, že posilování měnového kurzu působí protiinflačně je platná, avšak to neznamená, že nemůže dojít ke kombinaci posilujícího kurzu a rostoucí inflace. Uvažujete správně, ale nepředpokládám, že to je případ České republiky. Neočekávám nějaký skokový či trvalý nárůst cen, protože měnové podmínky tomu nenapovídají.
Dan Vořechovský
anonym
Dobrý den pane Vořechovský, co si myslíte o růstu koruny vůčí euru a dolaru? Bude brzy pokračovat? Jedná se o pozitivní jev pro celkovou ekonomiku,když pomineme export? Kdy podle Vás máme přejít na euro a jaký je reálný kurz? Děkuji
Dobrý den, růstu koruny je proti dolaru oprávněný, proti euru méně, ale i tak své opodstatnění má. Proti dolaru posilování čekám i dále, proti euru spíše ne. Posilování kurzu odráží určité zdravější ekonomické podmínky, které zde panují (i když k ideálu to má samozřejmě daleko), a je tedy v tomto smyslu pozitivní (navíc koruna chrání před tou nepříjemnou dolarovou inflací). Otázka přechodu na euro je podle mě čistě politickou otázkou, já osobně bych na euro nepřecházel, ale na mě to nezáleží. "Vhodný" konverzní kurz neumím odhadnout, o něm je nutné uvažovat až v relativně těsné blízkosti přechodu na euro.
Dan Vořechovský
Martin
Dobrý den, jakým mechanismem by se tvořila úroková míra v případě odebrání této pravomoci centrálním bankéřům?
Tak úrokovou míru de facto centrální banky netvoří, jen stanovují určitý úrokový cíl, od kterého se komerční úrokové míry odvíjejí a záleží na ekonomickém vývoji jak moc. Mechanismus tvorby by záležel na tom, co by bylo v oběhu za peníze. Ale obecně by se úroková míra odvíjela od úspor a poptávky po investicích, tzn. na volném trhu zápůjčních fondů.
Dan Vořechovský
Jožin
"V současné době je podle vlastních slov „v důchodu“." Rád bych se zeptal zda toto vyjádření má znamenat to, že ve svých necelých 30 letech jste si již zvládl uskutečněnýmy obchody vydělat tolik, že už jak říkáte jste jak v důchodu. Neměl by jste nějaký osvěčený návod i pro mě. Myslím, že bych vydržel i do 35 :o)
Na to nebudu odpovídat a zaručený recept neexistuje, vždycky je potřeba trochu toho štěstíčka :-).
Dan Vořechovský
Honza K.
Zdravím pane Vořechovský, doporučujete nám spoléhat se na ECB (=zavést euro), na ČNB (ponechat CZK) nebo na soukromou emisi peněz (=zrušit administrativní monopol státu na CZK na území ČR) ? Děkuji
Dobrý den, obecně jsem pro zrušení státního peněžního monopolu, i když tato varianta je téměř nereálná. V tuto chvíli bych doporučoval ponechat korunu a k eurozóně nepřistupovat, avšak naše přistoupení je de facto hotová věc.
Dan Vořechovský