ubs_finance__192x128_.jpgŠvýcarská bankovní skupina UBS čelí ve Spojených státech podezření z podvodu na investorech, kteří nakupovali cenné papíry s periodicky stanovovaným úrokem, tzv. auction-rate securities. Informuje o tom ve čtvrtek agentura AP.

 

Generální prokurátor New Yorku Andrew Cuomo řekl, že důvodem k žalobě je způsob, jakým se banka chovala vůči investorům. Dávala jim prý zavádějící informace a dobře jim neobjasnila potenciální rizika, která jsou spojená s investicí.

 

Čtěte také

 

UBS oznámila, že proti obvinění se bude důrazně bránit. "Je pro nás frustrující, že generální prokurátor státu New York toto oznámení podal," reagovala banka. Při vyšetřování prý bude plně spolupracovat.

UBS připouští jen špatný úsudek zaměstnanců

UBS nevěří, že se některý z jejích zaměstnanců dopustil podvodu. Banka prý sice ví o případech, kdy někteří její zaměstnanci prokázali špatný úsudek, o nelegální činnosti prý ale nemůže být řeč. I tak chce ale banka vyvodit důsledky, ovšem přes disciplinární tresty.

 

Cuomova kancelář obvinila rovněž několik vrcholových představitelů UBS z nekalého jednání. Má prý důkazy, že tito činitelé se zbavovali osobního majetku, který měli uložen v těchto investicích. Jde prý zhruba o 21 milionů dolarů a představitelé banky se investic zbavovali v době, kdy měl už trh problémy. Klientům tyto investice ale pořád nabízeli.

Podvádět měly i jiné ústavy

"UBS se dopouštěla podvodu i poté, co se dozvěděla, že skutečně o podvod jde," řekl Cuomo na tiskové konferenci. UBS prý není jediným ústavem, který se těchto praktik dopouštěl, je ale prý významným hráčem.

 

UBS a další banky už několik let tyto investice propagují jako mimořádně bezpečné a likvidní. Někteří investoři ale teď mají vysoké ztráty, když se trh loni v zimě zhroutil v důsledku problémů na úvěrových trzích.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru