euro-bankovky-vejir__192x128_.jpgKurz eura je nyní příliš vysoký, zatímco dolar se ve střednědobém výhledu blíží rovnovážnému stavu. Řekl to v úterý náměstek výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) John Lipsky. Velmi podhodnocený je ale podle něj stále kurz čínské měny jüan, i když měna postupně zpevňuje.

 

Minulý týden se euro vůči dolaru vyšplhalo na nový rekord nad 1,60 USD/EUR, od té doby ale zamířilo zpět pod tuto úroveň. Exportéři v eurozóně si ale dlouho stěžují, že příliš silný kurz jim vadí čím dál víc.

 

Čtěte také

 

"Podle našeho názoru je nyní euro nadhodnoceno vzhledem ke střednědobým fundamentálním faktorům. Naopak měny zemí, které mají nyní běžný účet v přebytku, včetně Číny, zůstávají značně podhodnoceny, i když jejich kurzy reálně mírně zpevnily," poznamenal Lipsky. 

Dolar oslabuje prakticky šest let

Dolar začal klesat v roce 2002 a od té doby se jeho kurz s menšími výkyvy snižoval prakticky nepřetržitě. Lipsky řekl, že soustavný pokles kurzu pomohl snížit deficit běžného účtu, s nimž se Spojené státy potýkají už řadu let. Problém je ale teď v drahé ropě, která pomáhá tvorbě vysokých přebytků v zemích, které ropu vyvážejí. V důsledku tohoto vývoje se podle MMF mohou objevit nová rizika.

 

Navzdory prudkému poklesu dolaru si měna udržela roli dominantní světové měny, a to jak v mezinárodním obchodě, tak jako rezervní měna. "Navzdory dramatickým výrokům, které pronášejí někteří lidé, není pochyb o tom, že dolar si ústřední roli udrží. A to i za předpokladu, že postupně se může o tuto úlohu dělit s jinými měnami více než teď," řekl Lipsky.