Guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma prohlásil, že by banka mohla svoje úrokové sazby snížit, a to již v příštím měsíci. Dosud razantně posilující koruna, která za rok posílila o 23 procent k euru a o 41 procent k dolaru, na to zareagovala velmi prudkým oslabením.

Z ranních rekordů 22,91 CZK/EUR a 14,399 CZK/USD spadla až k úrovni 23,50 CZK/EUR a 14,90 CZK/USD, kde byla zhruba před dvěma týdny. Tůmovi se tak konečně podařilo obrátit směr české měny. Alespoň prozatím.

Ostrá intervence

Dosud se kvůli inflaci čekalo, zda ČNB sazby zvýší. Komentář guvernéra však přinesl překvapivou informaci a zaskočil trhy. Může se však jednat jen o slovní pokus o intervenci.

"Debata, která byla na našem posledním zasedání o tom, zda ponechat, či zvýšit úrokové sazby, je ukončena. Nyní bude debata o tom, zda úrokové sazby nesnížit," řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Tůma.

"Pokud koruna zůstane na současné úrovni či ještě více posílí, nemohu vyloučit, že debata už bude o tom, jak moc úrokové sazby snížit," zdůraznil Tůma.

"Z našeho pohledu se jedná o konečně jasný a razantní signál z centrální banky, že nehodlá tolerovat výrazná rizika pro českou ekonomiku. Již několikrát jsme uvedli, že díky silné koruně ekonomika zpomalí o více než 2 procentní body, a to jsme předpokládali korekci v nadcházejících měsících, která byla nejasná," uvedl pro server iHNed.cz analytik Komerční banky Jiří Škop.

Přečtěte si více o silné koruně

V případě, že by koruna zůstala takto silná či ještě silnější, dopad na ekonomiku by byl podle Škopa "mnohem a mnohem výraznější". "A to už je stav, který by byl neúnosný. Proto tento jasný signál pro spekulanty lze hodnotit jedině velmi kladně i vzhledem k tomu, že předchozí nevýrazné komentáře neměly na trh výraznější dopad," řekl Škop. 

Guvernér ČNB také uvedl, že hrozí podstřelení inflačního cíle. "S tím lze souhlasit jen v případě, že koruna doopravdy nezkoriguje ke slabším úrovním či dále posílí. Což je ale spíše nepředstavitelné, jelikož ekonomika výrazně oslabí zejména od čtvrtého čtvrtletí letošního roku. Nicméně dočasné snížení úrokových sazeb je z pohledu rizikového managementu naprosto ospravedlnitelné a správné. Rizika pro ekonomiku jsou nyní až příliš výrazná," upozornil Škop.

Guvernér zmínil, že sice nemůže vyloučit kurzové intervence, ale vzhledem k předchozí zkušenosti k nim není centrální banka nakloněna. "K tomu lze poznamenat pouze to, že jsou zejména pro centrální banku velmi nákladné, snížení sazeb jim naproti tomu náklady sníží. Navíc by intervence i tak měly být podpořeny snížením sazeb," vysvětlil Škop.

Česká koruna má vzhledem k možnosti snižování sazeb nyní prostor k určité korekci, minimálně ke stabilizaci. Technická analýza podle Škopa naznačuje, že pro snížení rizika návratu kurzu zpět ke svým minimům bude důležité proražení technické resistence na úrovni 23,92 CZK/EUR, nejbližší resistencí je pak úroveň 23,69.

NOVÉ! Blogy na iHNed.cz

David Marek 2007-1 _48x48_.jpgDavid Marek bloguje: Příliš pružná koruna (a nové výzvy pro hospodářskou politiku)
Co si počít s korunou? Kurz koruny se rozhodl hodit za hlavu ekonomické souvislosti a vydal se v posledních dvanácti měsících strmě vzhůru. Tato informace je ale při mediální oblíbenosti české měny nošením dříví do lesa, podobně jako všechny možné i nemožné souvislosti rychlého posilování kurzu koruny. Jeden by řekl, že tahle korunová kantiléna, už začíná být obehrané téma.

Související