Inflace v Zimbabwe dosáhla rekordní úrovně 2,2 milionu procent, a dosáhla tak i světového primátu. Oznámil to ve středu guvernér zimbabwské centrální banky. Poslední oficiální údaj v únoru udával 164 900 procenta.

V květnu kvůli rychlému znehodnocování měny vydalo Zimbabwe půlmiliardovou  bankovku. Ta měla však již tehdy hodnotu pouhých dvou bochníků chleba.

Tato africká země se již několik let zmítá v ekonomické krizi, kterou podle západních států způsobil svou politikou autoritářský prezident Robert Mugabe. Dlouholetý zimbabwský vůdce Mugabe byl znovuzvolen v kontroverzních červnových volbách, z nichž odstoupila opozice kvůli násilí ze strany Mugabeho přívrženců.

Přečtěte si více o inflaci v Zimbabwe

Zimbabwané podle agentury Reuters trpí chronickým nedostatkem masa, kukuřice, pohonných hmot a dalších základních produktů. Zimbabwe přitom dříve zásobovalo obilím dokonce i své sousedy.
Západní státy obviňují prezidenta Mugabeho, že hospodářskou krizi způsobil svou politikou, zejména vyvlastňováním farem bílých zimbabwských farmářů, které byly předány do rukou nezkušených prezidentových stoupenců a veteránů osvobozeneckého boje.

Na každodenní obtíže, jež obyčejným Zimbabwanům přináší inflace a špatně fungující ekonomika, sázela před březnovými volbami zimbabwská opozice. Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) v nich získalo poprvé většinu v parlamentu. V souběžných prezidentských volbách zvítězil předseda MDC Morgan Tsvangirai. Nezískal ale nadpoloviční většinu a tak se v červnu konalo druhé kolo, které nakonec ale Tsvangirai vzdal kvůli zastrašování a zabíjení svých sympatizantů provládními milicemi.

Čtyřiaosmdesátiletý Mugabe, který vládne v Zimbabwe 28 let od získání nezávislosti na Británii, ale ze všech potíží země obviňuje Západ. Dnes nařkl Británii, že podporuje jeho politické protivníky, protože se chce zmocnit zimbabwského přírodního bohatství. "Co znamená Zimbabwe pro Británii? Neřekli nám to, ale my víme, co chtějí. Je to změna režimu, aby zdroje naší země přešly pod jejich kontrolu," řekl dnes Mugabe podle agentury Reuters v zimbabwské televizi.