Příčinou snížení dodávek ropy do ČR nejsou politické, ale technické důvody, řekl na schůzce s českým ministerstvem průmyslu a obchodu obchodní představitel Ruské federace v ČR Grigorij Sarišvili. Informoval o tom mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. Ruská strana odkázala na problémy při těžbě ropy a blíže nespecifikované změny v ruských dodavatelských společnostech, dodal mluvčí.

"Chci věřit, že důvody jsou technické a technicko-organizační," řekl dnes ke snížení dodávek na dotaz novinářů premiér Mirek Topolánek. Doufá, že problém se vyřeší rychle. Podotkl také, že Česko má dostačující zásoby a další ropu může dovést odjinud. "Máme odkud ropu brát a byl bych rád i do budoucna, aby jsme nebyli závislí na dodávkách z jediné země," uvedl.

Přečtěte si více o ruských dodávkách ropy

Dodávky ropy z Ruska se dramaticky snížily se začátkem července. Nikdo ale nevěděl proč. Podle společnosti MERO klesly dodávky ropovodem Družba ze standardních 16,5 tisíce tun denně až k 10 tisícům. Rusové dosud tvrdily, že za tím stojí aktuální nedostatek a dodávky se dorovnají v srpnu.

Kvůli načasování se však spekuluje o mstě Rusů za podepsání smlouvy o americkém radaru v České republice. Snížení dodávek totiž následovalo tři dny poté. Podle českých rafinérií ale nedostatek ropy nehrozí, ruskou ropu nahrazují státní rezervy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru