ekonomika-euro-koruna-192-117.jpgFirmy, které vyvážejí zboží z České republiky, přišly v prvním čtvrtletí kvůli posilování koruny o zhruba 70 až 80 miliard korun. Uvedl to v on-line rozhovoru na serveru Patria Finance předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

"Za první čtvrletí to Český statrstický úřad odhadl na 65 miliard korun. Náš odhad je mezi 70 až 80 milardami korun. O tyto peníze firmy nenávratně přišly," řekl Grund.

Koruna podle Grunda posiluje vlivem spekulativních nákupů jistých fondů na devizových burzách. "Prostě je převis poptávky. Ale zpevnění koruny o 17 procent za 12 měsíců při růstu hospodářství o zhruba 6,5 procenta, neunese daleko větší a výkonnější ekonomika. Jsem pro rychlé a připravené přijetí eura. Reálné datum pro mě je rok 2012," uvedl v on-line rozhovoru Grund.

Přečtěte si také

 

"ČNB s omezenou působností"

První firmy již podle Grunda hlásí otevřeně problémy, zavírají provozy a propouštějí. "Zkrachoval textilní průmysl, problémy má sklářský průmysl, přibývají další. Proč Škoda Auto zaznamenává úbytek zakázek, které dává do ČR, a zadává je jinde? Hotely mají vážné problémy, protože ceny u nás se stávají velmi vysoké. Tedy, výsledek bude pokles průmyslu, propouštění, hospodářské problémy, a to jsou již asi politické důsledky. A jejich příčina leží jinde," upozornil Grund.

Exportérům podle Grunda nejde o zisky, ale o příjem. Ziskové marže a opatření v úsporách, které exportéři realizovali v minulých letech, a nynější kurz koruny, zpevňující o 17 procent za rok a přitom nárůst cen energií o 15 procent, rostoucí mzdy a další rostoucí náklady, ziskové marže snižují podle Grunda na minimum.

Tempo posilování je podle Grunda smrtelné pro řadu firem. "Česká národní banka je skutečně v problémech. Z Ústavy má hlavní úkol, a to je inflační cíl. Někdy je skutečně jejich rozhodování trochu komplikované, ale je pravdou, že mimo verbálních intervencí je jejich působnost velmi omezená," zdůraznil Grund.

Malá konkurenceschopnost

Podle Grunda je posilování nadměrné, neodpovídající skutečné výkonnosti naší ekonomiky a jde o bublinu způsobenou spekulativními nákupy na devizových burzách ve světě.

"Vysoce nadhodnocená koruna poškozuje všechny exportéry, dovozcům umožňuje velmi dobré příjmy a snižuje konkurenceschopnost celého průmyslu. Určitě poškozuje i hoteliéry a snižuje i hodnotu dotací z EU. Bojovat se dá, společně s ČNB se pokoušíme intervenovat verbálně, vláda zatím nepochopila vážnost situace. Nesmíme přestat a čekat na korekci, která jistě přijde," varoval Grund.