penize_cnb_socha_192.jpgRychlost posilování kurzu koruny nekoresponduje se zvyšováním produktivity práce a jeho současná úroveň neodpovídá stavu ekonomiky. Shodli se na tom v pátek představitelé České národní banky (ČNB) a zástupci Asociace exportérů. Server iHned.cz o tom informoval Pavel Zúbek z odboru komunikace ČNB.

Podle šéfa Asociace exportérů Jiřího Grunda tak jde o jednu z nejsilnějších možných slovních intervencí ČNB proti silné koruně.

Grund seznámil guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu a viceguvernéra Mojmíra Hampla s názorem Asociace a zdůraznil zejména negativní dopad posilující koruny do hospodářského výsledku exportujících firem.

Přečtěte si také


Tůma představitele Asociace exportérů ubezpečil, že kurz koruny je důležitým vstupním parametrem při měnovém rozhodování bankovní rady, zároveň však zdůraznil, že zákonným cílem ČNB je cenová stabilita.

Grund: Řadě podnikům hrozí likvidace

"Je to maximum," řekl Grund. Posilování koruny podle Grunda nemá reálný základ a způsobuje mnoha podnikům velké ztráty, některým podle Grunda hrozí v příštích měsících likvidace.

Grund dále upozornil na to, že vedle exportérů snižuje silná koruna příjmy také například hotelům se zahraniční klientelou a snižuje i reálnou výši dotací z Evropské unie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru