Denně mu rukama protečou miliony korun. Obchoduje v Londýně na měnových trzích pro Citibank a tvrdí, že česká měna bude dál sílit.

"Já s korunou obchoduji již deset let a vždycky to byla měna, do které mělo smysl investovat. Ne proto, že se očekával nepřetržitý růst, ale proto, že česká ekonomika je na tom už dlouho velmi dobře a ta investice je tak bezpečná," říká Robert Hoodless v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

Na trhu, na němž obchoduje, se točí trasakce ve výši čtyř miliard eur každý den. "Tím úplně největším hráčem nejsou banky a investiční fondy, jak by se mohlo stát, ale podnikový sektor. Firmy, které dělají v Česku přímé investice, si opatřují miliardy korun. Stále větší částky točí s tím, jak roste vývoz a dovoz, i importéři a exportéři," popisuje Hoodless.

Čtěte více o sílící koruně

A kdo tedy podle Hoodlesse stojí za neustálým posilováním koruny? Firmy se postarají tak o osmdesát procent všech obchodů, říká obchodník. Proto podle něj nelze říct, že za posílením tuzemské měny stojí jen spekulanti z řad například hedgeových fondů. "Je to kombinace mnoha faktorů," tvrdí Hoodless.

Tím hlavním důvodem nečekaného posílení v posledních dnech byly investice z londýnských bank a amerických hedgeových fondů. "Ty si vsadily na propad koruny, nakoupily za ně eura a prodělaly velké peníze. Teď svoje pozice musí rušit, aby omezily ztráty a nakupují koruny zpátky, což tlačí kurz nahoru," dodává. 

Odborníci nejsou jednotní v tom, jak se dál bude vyvíjet kurs, ale většina se jich kloní spíše k názoru, že se do půl roku kurs mírně vrátí zpátky. "Ano. Je to možné. To však jenom přiměje další investory kupovat koruny za výhodné ceny. Dlouhodobě to pak závisí na tom, jak se povede ekonomice celého regionu," říká Hoodless v rozhovoru pro HN.