elektrina-penize-192-128.jpgDodávky na příští rok se minulý týden poprvé přehouply přes 80 eur (zhruba 1920 korun) za megawatthodinu a obdobně stojí proud i na další dva roky. Vyplývá to z webu burzy.

Od počátku roku elektřina na burze zdražila téměř o 40 procent, celý růst se ale do cen pro domácnosti nepromítne. Ceny v eurech koriguje posilování koruny i to, že velkou část elektřiny si obchodníci zajistili za zvýhodněnou cenu v průměru za 57 eur v rámci tzv. dvouletého kontraktu na roky 2008 a 2009, který burza nabízela těsně po svém spuštění loni v červenci.

"Průměrná realizovaná velkoobchodní cena elektřiny ČEZ pro příští rok by podle našich odhadů mohla dosáhnout 67 eur, což by znamenalo šestadvacetiprocentní meziroční nárůst v eurovém vyjádření. V korunovém vyjádření pochopitelně nárůst je nižší, podle našich odhadů cca 15 procent," uvedl analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Ceny elektřiny kopírují růst cen ropy

"Čím déle zůstanou současné vysoké ceny elektřiny na velkoobchodním trhu, či ještě porostou, tím bude pochopitelně průměrná cena vyšší," dodal Hatlapatka s tím, že ceny na burze porostou zřejmě i v následujícím roce. "Nebudou již ovlivňovány regulovanými kontrakty na rok 2009 a i pokud by cena elektřiny již nerostla, ve výsledku by opět došlo k růstu průměrné velkoobchodní ceny," doplnil analytik. Navíc podle něj už tolik "nepomůže" posilování koruny.

Elektřina kopíruje rostoucí ceny ropy a se zpožděním i zemního plynu na světových trzích, ovlivňuje je i stoupající cena emisních povolenek. Pražské ceny přitom s nepatrným odstupem sledují vývoj na lipské burze, kde nabízejí elektřinu především dodavatelé s převahou zemního plynu ve výrobním portfoliu.

Čtěte více o cenách energií

Rozdíl mezi oběma trhy, který byl loni krátce po otevření burzy dvě až tři eura, se nyní smrskl již na méně než jedno euro. Zatímco celodenní dodávky elektřiny na příští rok stojí v Praze nyní 81 eur za megawatthodinu, za obdobný produkt zaplatí obchodník v Lipsku jen o pět eurocentů více.

 "Ceny se srovnávají mimo jiné kvůli tomu, že zahraniční obchodníci mohou v Česku nakoupenou elektřinu snadno vyvézt za hranice," řekl ČTK analytik Atlantik FT Petr Novák. K růstu cen podle něj přispívají i obavy z nedostatku elektřiny v okolních státech. Na rozdíl od Česka mají elektrické energie nedostatek a musejí ji dovážet.

Jasno o růstu cen elekřiny bude zřejmě v listopadu

Do budoucna bude záviset hlavně na tom, jak se budou vyvíjet ceny ropy. Když nepoklesne, dočkají se domácnosti podle Nováka od Nového roku odhadem patnáctiprocentního zdražení.

O kolik nakonec ceny pro domácnosti od příštího roku vzrostou, bude jasné nejspíš až na konci listopadu. Největší tuzemský dodavatel ČEZ loni oznámil ceny na letošek už v září. "Letos to bude zřejmě později, loni jsme byli značně před konkurencí, která ceníky dala až ke konci listopadu," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Měsíc před koncem roku zveřejní ceny za přenos a distribuci i regulátor.

O obchody s elektřinou na pražské burze není podle analytiků příliš velký zájem. "Na energetické burze je malá likvidita. Je spousta dnů, kdy se neuskuteční jediný obchod," řekl Novák. A to přesto, že minulou středu zaznamenala burza rekord, kdy si obchodníci vyměnili 443.000 MWh za téměř 35 milionů eur. ČEZ doposud podle informací ČTK prodal zhruba polovinu elektřiny na příští rok.

Na letošek se zvedly ceny elektřiny pro domácnosti v průměru o 9,1 procenta. Náklady stouply nejvíce těm, kdo elektřinu používají i k vytápění.

Graf velkoobchodní ceny elektřiny na energetické burze na rok  2009

Související