fico_summit__192x128_.jpgSummit čelních představitelů států Evropské unie v Bruselu začal ekonomickými otázkami. Podle diplomatického zdroje ve čtvrtek unijní představitelé jednomyslně schválili přijetí eura na Slovensku od nového roku.

Souhlas premiérů a prezidentů unijních zemí teď musí zpečetit souhlas ministrů financí, který téměř s jistotou dostanou na červencovém zasedání. To se uskuteční opět v belgické metropoli.

Spolu s definitivním potvrzením vstupu do eurozóny se Slovensko v červenci dozví i výměnný kurz, za nějž si budou obyvatelé měnit slovenské koruny na eura. Tato hodnota by podle dosavadních informací měla být stejná nebo podobná jako takzvaná centrální parita koruny, která činí 30,126 SKK/EUR.

Slovenský vstup do eurozóny v posledních dnech zastínil skandál kolem údajného úniku informací o změně středové hodnoty koruny. Opoziční poslanec Ivan Mikloš obvinil slovenské finanční skupiny J&T a Istrokapital, že díky znalosti tajných informací vydělaly na devizovém trhu stovky milionů korun.

Obě skupiny se nařčení brání, ale slovenská centrální banka už zahájila vyšetřování. Premiér Robert Fico kvůli úniku ostře kritizoval ministra financí Jána Počiatka.

Více o Slovensku a euru čtěte zde

Zpráva o přijetí eura na Slovensku je v podstatě prvním společným výstupem, na němž se shodli lídři státu EU na právě začínajícím summitu v Bruselu. Ten se má zabývat hlavně vysokými cenami potravin a paliva a dopady irského "ne" lisabonské smlouvě.

V centru pozornosti se kvůli svému spekulativnímu postoji ke schvalování lisabonské dohody octnou zřejmě čeští zástupci (ČTĚTE ZDE). 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru