Nadprůměrnou úrodu obilí letos v Česku očekává Agrární komora. Zatímco loni farmáři sklidili z polí 7,153 milionu tun obilí, letošní sklizeň by se podle odhadu komory měla díky příznivému počasí a nárůstu osetých ploch pohybovat v rozmezí od 7,2 milionu tun do 7,5 milionu tun obilí. Řekl to Josef Kubiš z komoditní rady AK, podle kterého ale kvůli vysoké poptávce nelze letos očekávat pokles cen obilovin, které loni ve srovnání s rokem 2006 vzrostly až na dvojnásobek.

Větší sklizeň se letos očekává také v celé EU, která po loňském dramatickém růstu cen obilovin pozastavila platnost nařízení, jež nutí farmáře ponechávat část půdy ladem. Čeští zemědělci tak letos zvýšili rozlohu polí s ozimým obilím o 2,3 procenta, což ve srovnání s minulým rokem představuje navíc 22 000 hektarů. Rozloha polí s ozimou řepkou pro letošní sklizeň se meziročně zvýšila o 7,3 procenta, tedy o 24 000 hektarů.

Vysoká poptávka a nárůst cen

Ceny obilovin začaly prudce růst loni po letní sklizni, kdy některé z nich dosáhly až dvojnásobku hodnot z roku 2006. Zatímco loni v červnu stála tuna potravinářské pšenice na Plodinové burze Brno kolem 4000 korun, v prosinci to bylo již 6000. Na vývoj cen měla největší vliv situace na světovém trhu a vysoká poptávka po českých obilovinách.

V Česku se loni urodilo 7,153 milionu tun obilí, v celé EU to bylo 257 milionů tun. Podle předpokladu by v tomto roce měla sklizeň obilí v unii stoupnout přibližně o 30 milionů tun. Úroda řepky v ČR se loni pohybovala kolem 1,032 milionu tun, což je ve srovnání s průměrem předchozích tří let více o 170 000 tun.

Podle Českého statistického úřadu se loni obiloviny v Česku pěstovaly zhruba na 1,580 milionu hektarů polí, řepka byla naseta na 337 600 hektarech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru