mirek_topolanek_detail__192x128_.jpgKabinet premiéra Mirka Topolánka v pondělí schválil návrh ministerstva financí na odstranění všech starých ekologických škod vypsáním jedné velké státní zakázky.

Hodnota neodstraněných ekologických závazků státu, které vznikly ještě před rokem 1992, je zhruba 115 miliard korun. Cílem návrhu je získat pro stát co nejnižší cenu.

"Došlo ke schválení postupu. Jednoznačně nejvýhodněji z diskuse vyšel postup navrhovaný ministerstvem," uvedl k tomu ministr financí Miroslav Kalousek. Nyní bude jeho úkolem vypracovat zadávací dokumentaci a výběrové řízení na poradce.

Určení horní hranice nákladů

Jedinou velkou zakázkou by se podle Kalouskova ministerstva zkrátila doba potřebná k odstranění škod, navíc by určovala horní hranici nákladů. Cenu, která bude jediným kritériem, by tak nebylo možno v budoucnu navýšit. Ministerstvo si chce v případné smlouvě vyhradit právo rozložit platby za uskutečněné sanace do více let s tím, že hodnota peněz by zůstala zachována díky inflační doložce.

Místo dalších 20 let by tak ekologické škody mohly být odstraněny podle dřívějších informací z ministerstva financí do roku 2015. Jako záložní variantu ministerstvo navrhuje dosavadní postup s větším počtem úředníků.

Podle Topolánka se dá očekávat odpor k tomuto postupu od firem, které odstraňování prodražovaly, i od firem, kde se zátěže odstraňují. "Je velmi výhodné v rámci odstraňování starých škod i odstraňovat škody nové," upozornil Topolánek.

Stát vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Kritika od Transparency International

Záměr MF kritizuje nevládní organizace Transparency International (TIC), podle níž by přijetí návrhu zatížilo státní rozpočet zcela zbytečně o 30 miliard korun.

Čtěte více

Česká republika od zahájení privatizace evidovala závazky za 169,5 miliardy korun. Do dnešního dne byly odstraněny ekologické škody za 45,1 miliardy korun. Náklady na odstranění škod jsou hrazeny jen z příjmů z privatizace a nemají dopad na státní rozpočet.

Zatím bylo zahájeno necelých 400 veřejných zakázek, zbývá ještě vypsat dalších 1 100 zakázek. Ty se týkají nemovitostí a pozemků vlastněných 310 osobami nebo firmami.

Ministerstvo financí odhaduje, že by celý proces od zahájení připomínkového řízení až po schválení vítěze výběrového řízení vládou měl trvat 10 měsíců až 1,5 roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru