krava_mleko_protest__192x128_.jpg

V pátek začne akce solidarity s německými farmáři. Důvod je jednoduchý - ceny mléka se při otevřeném trhu Evropské unie netvoří v České republice, ale v Německu. "Němečtí farmáři tak nebojují pouze za sebe, ale i za nás, takže je naší povinností je podpořit," uvedl pro server iHNed.cz prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Podle Veleby se v pátek do akce zapojí 85 až 90 procent producentů mléka. "Zemědělci tak v pátek mlékárnám nedodají 500 000 až 600 000 litrů mléka," řekl Veleba.

Svým rozhodnutím chtějí farmáři podpořit své německé kolegy, kteří se dožadují vyšších výkupních cen mléka. Snížení dodávek by ale nemělo způsobit mlékárnám větší problémy. Výkupní ceny mléka jsou u nás na hranici devíti korun a čeští farmáři by chtěli alespoň o korunu více.

Podle Veleby byla ustavena úzká skupina, v níž je právě Veleba, šéf komoditní rady pro mléko AK ČR Pavel Novotný a předseda představenstva odbytového mlékařského družstva Mlecoop Pavel Sáňka.

"Této skupině byl dán mandát, aby v pátek dopoledne po informacích z průběhu akcí v České republice a dalšího vývoje v Německu rozhodla, dokdy naše akce bude trvat," zdůraznil Veleba.

Více o protestech farmářů

Němečtí producenti už nedodávají mléko do mlékáren druhý týden, když požadují stanovení výkupní ceny mléka alespoň 43 eurocentů za litr. Dnes se u našich západních sousedů vykupuje mléko za 30 eurocentů.

Blokády mlékáren už ve středu němečtí protestující odvolali. Uposlechli tak doporučení chovatelů dojného dobytka. Místo toho nyní proti nízkým cenám mléka demonstrují před centrálami obchodních řetězců.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru