Přívalové deště, bouřky a kroupy, které se Českem prohnaly o víkendu, způsobily škody v řádu desítek milionů korun. Nejvíce pojistných událostí klienti domácích pojišťoven nahlásili tisícovky škod celkem za desítky milionů korun. Nejvíce pojistných událostí nahlásili lidé v Praze a ve středních a jižních Čechách.

Česká pojišťovna očekává, že jí po víkendových velkých přívalech vody, silném větru a krupobití lidé ohlásí zhruba 2000 až 2500 škod za desítky milionů korun. Během pondělí už operátory ČP kontaktovalo přes 350 klientů.

Kooperativa registruje téměř 200 škod na majetku klientů a přes 30 poškozených vozidel, zejména kroupami. Celková škoda činí kolem 12 milionů korun, uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích. Z povodní a záplav byly podle něj nejvíce zasaženy sklepy domů, z krupobití pak byly poničené střechy.

Čtěte více o počasí v Česku

ČSOB Pojišťovna v souvislosti s víkendovými přívalovými dešti a bouřkami zatím eviduje 25 škod. Většinou sice jde o škody menšího rozsahu, jedna z nahlášených škod se ale vyšplhá do statisíců korun, upozornil manažer vnější komunikace společnosti Tomáš Hejda. "Z dešťů máme zatím hlášeny pouze majetkové škody, přibližně dvě desítky, takže v tuto chvíli nepředpokládáme masové ztráty občanů nebo firem," doplnila mluvčí UNIQA Eva Svobodová.

Na jihu Čech je nejhorší situace na Českobudějovicku, odkud ČP jen z dopoledních hodin registruje více než 100 škod. Podle odhadu mobilních techniků, kteří mapovali situaci v terénu, byly i přímo v krajském městě zaplaveny nejen sklepů, ale také mnoho přízemních prostor obytných domů.

V západních Čechách padaly kusy ledu

Ve středních Čechách měli klienti ČP například na Mladoboleslavsku v některých domech až půl metru vody. Na Nymbursku se k záplavám přidaly škody ze silného krupobití, které poškodilo střešní krytiny a omítky. V Praze ČP odhaduje počet škod zhruba na 300, zatím jich eviduje téměř padesátku. Také v západních Čechách se dá očekávat nárůst živelných škod, například v horských oblastech padaly až dvoucentimetrové kusy ledu, poznamenal Bálek.

V sobotu večer a zejména pak v neděli se přehnaly přes část republiky bouřky, přívalové deště a místy i kroupy. Některé regiony hlásily zatopené sklepy a komunikace. Nebyly ale informace o tom, že by si horší počasí vyžádalo zraněné či dokonce oběti na životech.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru