george_soros__192x128_.jpgPodle jednoho z nejznámějších a nejbohatších investorů světa George Sorose (na snímku) růst cen ropy, jež se minulý týden vyšplhaly na nový rekord 135 dolarů za barel, může souviset i se slabým dolarem, nižšími dodávkami ropy z Blízkého východu a stoupající poptávkou Číny.

"Velký vliv na trh s ropou ale mají spekulanti. Růst cen má 'tvar paraboly'. Takový tvar je 'charakteristický pro bubliny'," upozornil Soros.

Bublina na trhu s ropou však podle Sorose nepraskne, dokud se Spojené státy americké a Velká Británie neocitnou v recesi. "Pokud se tak stane, ceny ropy by se mohly dramaticky snížit," dodal v rozhovoru pro Daily Telegraph Soros.

Čtěte více o cenách ropy

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka stojí za rostoucími cenami ropy obě skupiny faktorů. "Jak ty reálné, které vychází z dodávek ropy na trh, tak z poptávky zejména z rozvíjejících se zemí jako je Čína. Ale i druhá skupina, do které patří finanční investoři a jejich počínání na trhu," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Za barel možná 200, nebo také "jen" 50 dolarů

V současné době je v kontraktech na ropu, které jsou běžně obchodovány na burzách, podle Marka obrovské množství peněz. "Jde až o několikanásobek toho, co v nich bylo před několika lety," zdůraznil Marek s tím, že tyto finanční investice rozhodně zvyšují volatilitu cen ropy.

Chování finančních investorů podle Marka může vést k tomu, že ropa může stát během několika týdnů až 200 dolarů za barel, stejně jako třeba i "jen" 50 dolarů za barel.

"Záleží na tom, jak se zachovají. Komodity a energie se staly v poslední době alternativou ke klasickým investičním aktivům typů dluhopisů a akcií. V okamžiku, kdy vládne nejistota na trhu akcií, přelévá se značný objem peněz do alternativ právě na komoditních trzích," dodal Marek.

Drahá ropa a čerpací stanice v Česku

Ceny ropy se výrazně promítají do cen pohonných hmot i v České republice, kde je ale částečně brzdí silná koruna. Přesto rostou ceny nafty i benzinu velmi rychlým tempem.

Nafta se v současnosti u čerpacích stanic prodává v průměru za rekordních 34,35 koruny za litr. Rostou i ceny nejprodávanějšího benzinu Natural 95. Litr naturalu stojí v průměru 32,28 koruny.

Čtěte více o cenách pohonných hmot v Česku

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru