kamiony__192x128_.jpg"Jediným možným řešením současné krize je plné promítnutí zvýšených nákladů do cen za přepravu," uvedl generální tajemník sdružení Martin Špryňar. Zároveň dodal, že případné snížení spotřební daně z nafty problém dopravců neřeší a šlo by pouze o dočasné řešení s nejistým výsledkem na konečnou cenu pohonných hmot.

"Přesto má ministerstvo financí možnost ulevit všem motoristům snížením spotřební daně, která je o zhruba dvě koruny na litr nafty vyšší, než po nás požaduje EU," podotkl Špryňar. Ministerstvo financí však podle vyjádření jeho mluvčího Ondřeje Jakoba o snižování spotřební daně neuvažuje.

"Politici by se měli zamyslet, zda není současný vývoj světových cen ropy důvodem pro přehodnocení daňové politiky v rámci EU, protože jinak se evropská ekonomika stane nekonkurenceschopnou," uzavřel Špryňar.

Motorová nafta již stojí 34 korun

Z 34 korun, za které se nyní prodává motorová nafta, připadá na nákupní ceny a rafinaci 16,65 Kč, na spotřební daň 9,95 Kč, na daň z přidané hodnoty 5,40 Kč. Spotřební daň je přitom narozdíl od DPH stanoven fixní částkou, takže její podíl na ceně motorové nafty se s růstem ceny snižuje.

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice přitom zatím nezná konce. Nafta se už v současnosti u čerpacích stanic vyšplhala v průměru za rekordních 34,03 koruny za litr. Rostou i ceny nejprodávanějšího benzinu Natural 95. Litr naturalu stojí v průměru 32,14 koruny, tedy o korunu více než začátkem května.

Nejdražší pohonné hmoty jsou i nadále v hlavním městě. V Praze se už průměrná cena nafty vyšplhala na 34,65 koruny za litr a benzin řidiči čepují za průměrných 32,76 koruny za litr. Naopak nejlevnější je i nadále pro motoristy Olomoucký kraj. Řidiči tam platí v průměru nejméně za naftu i benzin. Nafta zde vyjde na 33,47 koruny za litr a benzin pak na 31,73 koruny za litr.

Čtěte více o cenách pohonných hmot v Česku

Za růstem cen pohonných hmot stojí nárůst cen ropy. Přesně před rokem stál barel Brentu 69,50 amerických dolarů, v noci na čtvrtek se cena vyšplhala nad 135 dolarů. Dopady růstu cen ropy na českou ekonomiku podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka ovšem tlumí posílení kurzu koruny.

"Koruna je dnes vůči dolaru přesně o 24 procent silnější než před rokem. V korunách tedy barel Brentu zdražil z 1 460 korun loni v květnu na aktuálních 2 160 korun, tedy téměř o 50 procent," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Čtěte více o cenách ropy

Jednoduchými výpočty tak lze podle Marka zjistit, že zdražení ropy o 10 dolarů za barel přijde českou ekonomiku na 10 miliard korun (zhruba 0,2 procenta HDP). Interpretace výpočtu je taková, že zvýšení ceny ropy o 10 dolarů za barel vede k růstu ročních výdajů za ropu o 10 miliard, které potom chybí domácnostem a firmám na jiné výdaje.

"Nicméně zdražuje-li ropa, rostou i ceny mnoha dalších surovin (v čele se zemním plynem) a výrobků, které dovážíme do České republiky. Naopak vysoká cena motivuje k úsporám a používání efektivnějších technologií, což by mělo tlumit negativní dopady vysokých cen ropy," vysvětlil Marek.

Čtěte více

Česká ekonomika se s vysokými cenami ropy zatím podle Marka vyrovnává až překvapivě dobře. Drahá ropa samozřejmě působí řadu problémů, z nichž nejzřetelnějším je právě drahá nafta a benzín.

Ceny pohonných hmot letos nejprve zhruba do poloviny února klesaly, poté začaly růst. Nafta zdražovala rychlejším tempem než benzin, jehož cena po řadu týdnů i stagnovala. Výrazný růst nastal v souvislosti s rekordními cenami ropy v posledních dnech. Přesně před rokem se litr naturalu prodával za zhruba 29,90 koruny, diesel stál kolem 27,80 koruny za litr.