Růst spotřebitelských cen v dubnu sice meziročně zpomalil na 6,8 procenta ze 7,1 procenta v březnu, oproti březnu však rostly ceny o 0,4 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Za zdražováním stojí zejména vyšší ceny bydlení, alkoholických nápojů, tabáku, textilu a obuvi. Potraviny a nealkoholické nápoje se tak opět po dvou měsících, v nichž zlevňovaly, vrátily ke zvýšení cen. Jednoznačně se na tom podepsalo značné zdražování mouky, zeleniny a rýže.

Inflace tak podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka v dubnu zklamala. Čekal se totiž rychlejší sestup. Na vině je především zdražení zemního plynu a znovuobjevená inflace v cenách potravin.

"Ceny zemědělské produkce se opět dostávají do centra pozornosti nejen ve světě, ale i v České republice. Totéž platí pro ropu a pohonné hmoty. Z pohledu měnové politiky se vrací obavy o další dopady těchto externích cenových šoků. Je možné, že právě strach ze zvýšení inflačních očekávání a mzdových požadavků zvýší na příštím jednání České národní banky počet hlasů pro vyšší sazby," řekl pro server iHNed.cz Marek.

Inflace by v nadcházejících měsících měla podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa oscilovat blízko současné úrovně, výrazněji by měla začít klesat až v posledním čtvrtletí letošního roku.

Čtěte více o spotřebitelských cenách

Nejvyšším krátkodobým rizikem směrem nahoru je pak podle Škopa vývoj cen pohonných hmot. "K inflačnímu cíli České národní banky ve výši 3 procent by se podle našeho pohledu měla dostat v polovině příštího roku. Nicméně od roku 2010 se inflační cíl ČNB snižuje na 2 procenta a prozatím inflační výhled ukazuje na vyšší inflaci," uvedl pro server iHNed.cz Škop.

Zdražení energií

Nejvíce se do růstu cen promítlo v dubnu zdražení zemního plynu o 2,9 procenta a tepla o 0,9 procenta. Potraviny a nealkoholické nápoje po dvou měsících, ve kterých zlevnily, se opět vrátily ke zvýšení cen. Nejvýrazněji za tím stojí mouka (13,4 procenta), rýže (5,4 procenta) a zelenina (11,6 procenta). Alkohol podražil o 1,6 procenta. Růst cen odívání a obuvi ovlivnily zejména vyšší ceny nového letního zboží.

Zveřejněná data tento měsíc působí pro Českou národní banku (ČNB) protisměrně. Nižší data z reálné ekonomiky a částečně i o růstu mezd za březen jsou kompenzována vyšší inflací, která se nyní nachází opět nad prognózou ČNB (o 0,1 procenta).

"Nová data náš výhled na úrokové sazby nemění, když vidíme letos ještě jedno zvýšení sazeb na 4 procenta. Očekáváme ho v červnu, až tomu koruna dovolí. Do konce roku by pak sazby měly zůstat beze změny," dodal Škop.