Německá vládní koalice se rozhodla prodloužit o další dva roky omezení přístupu lidí z nových členských zemí EU na tamní pracovní trh. Bariéry by tak zůstaly zachovány až do roku 2011. V pátek to napsal list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Kancléřka Angela Merkelová si otevření trhu práce před rokem 2011 neumí představit a také ministr práce Olaf Scholz přišel s návrhem prodloužení omezení už před dvěma měsíci. Spolková vláda sice měla o této otázce rozhodnout až na podzim, koaliční partneři ale podle FAZ dosáhli shody už nyní.

"O prodloužení je rozhodnuto," řekl člen vedení vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Karl-Josef Laumann.

Česká vláda reagovala pobouřeně. Premiér Mirek Topolánek (ODS) by takový tah považoval za "velkou diskriminaci"; ministr práce Petr Nečas hovořil o "skandálním popření evropských hodnot".

"Pokládám to za nemístné, protože neexistuje žádný faktický důvod, proč by to Německo mělo udělat," řekl Topolánek novinářům s tím, že se jedná o signál německým voličům před volbami příští rok. Přestože čeští politici při každém jednání s Němci žádají zrušení omezení pro české pracovníky, podle Topolánka má Berlín na takový krok právo.

Občané nových členských států smějí v Německu pracovat jen s povolením a Němci nejspíš budou chtít dál svůj pracovní trh chránit. Podle údajů českého ministerstva práce loni v Německu pracovalo 13 600 českých občanů, v roce 2006 jich bylo o 1200 méně.

Čeká se zdůvodnění

Podle Nečase neobdrželo Česko od německé strany žádné oficiální stanovisko. 

"Čeští pracovníci nepředstavují pro německý trh práce žádnou hrozbu. Vůči občanům ČR by tak bylo prodloužení opatření nelegitimní a protiprávní. Bylo by to hluboce protievropské rozhodnutí a popření všech hodnot evropské integrace," řekl ČTK Nečas. Případné zachování bariér do roku 2011 označil za "populistický přístup a skrytý odpor vůči občanům nových členských států".

Z podobných důvodů chystaný krok odmítá analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. "Politický populismus opět zvítězil nad ekonomickou racionalitou. Zřejmě tedy další dva roky bude Německu trvat, než pochopí, že migrace je pro zemi přínosem, nikoliv rizikem," dodal.

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Jaromíra Drábka bude muset německá strana tentokrát svůj záměr vysvětlovat. Prodloužení ochranného období do roku 2011 už totiž nelze provést automaticky.

"Německo by tentokrát muselo podle pravidel EU předložit důvody, které jej k tomu vedou, a ty podle našeho názoru neexistují," řekl Drábek. Německo navíc bude o výjimku žádat v době českého předsednictví EU. "Věřím, že vyvineme maximální úsilí, aby se jim další nesmyslné omezení nepodařilo prosadit," podotkl šéf komory.

Němci problémy přesto nepředpokládají. Podle diplomatických zdrojů komise prodloužení omezení povolí Němcům a zřejmě i Rakušanům, pokud o to budou usilovat. Dalšímu odkladu volného pohybu pracovníků zřejmě nezabrání ani skutečnost, že oblast má na starosti český eurokomisař Vladimír Špidla, který podobné výjimky členských států často kritizuje.

Většina zemí staré patnáctky občanům desítky evropských nováčků, kteří unii rozšířili v roce 2004, přístup na pracovní trh omezila. Státy ale postupně překážky odbouraly. Nyní nemohou Češi volně pracovat kromě Německa a Rakouska jen ve Francii, Belgii a Dánsku.

"Myslím, že existuje oprávněná naděje se domnívat, že tři z těch zemí - Francie, Belgie a Dánsko - už to poslední možné dvouleté období 2009 až 2011 neuplatní," uvedl minulý měsíc vicepremiér Alexandr Vondra.