manazer-manazerka-roku-2007.jpgZvláštní cenu, kterou uděluje mediální partner soutěže - vydavatelství Economia, nakonec získal ředitel Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie profesor Jan Pirk. Mezi ženami zvítězila Eva Kárníková, generální ředitelka Diners Club Czech. Kárníková se prosadila také v klání o manažera roku, kde skončila třetí.

Druhé místo v hlavní soutěži obsadil Viliam Sivek se svojí firmou EuroAgentur Hotels & Travel. V kategorii pro malé firmy do 50 zaměstnanců zvítězil Pavel Knor z firmy Lego Trading. Mezi manažery středních firem mezi 50 a 250 zaměstnanci si cenu odnesl Jiří Grund z firmy Grund a.s.

O souteží čtěte více: Manažerem roku 2007 je Vladimír Mráz z Kooperativy - ZDE

Vítězové kategorie Manažer odvětví

 Zemědělství

Vladimír Rod, Družstvo vlastníků Batelov

 Výroba spotřebního zboží

Jiří Grund, společnost Grund

 Zpracování dřeva, výroba nábytku

Martin Čudka, Wiesner-Hager Bohemia

 Léčiva

Vladimír Velebný, Contipro Group

 Sklářství a výroba minerálních výrobků

Miroslav Bruk, Vesuvius ČR

 Výroba základních kovů

Luboš Malý, Brück AM

 Výroba strojů a zařízení

Emil Beber, Kovobel

 Výroba elektrických přístrojů

Jaroslav Doležal, Honeywell

 Stavebnictví

Michal Štefl, OHL ŽS

 Výroba stavebních a chemických materiálů

Bořivoj Minář, Stomix

 Obchod

Lubomír Motyčka, Vesna

 Cestovní ruch

Viliam Sivek, EuroAgentur Hotels & Travel

 Pojišťovnictví

Vladimír Mráz, Kooperativa

 Peněžnictví

Eva Kárníková, Diners Club

 Bezpečnostní služby

Vít Bárta, ABL

 Zpracování dat

František Vágner, Envinet

 Vysokoškolské vzdělávání

Miroslav Doležal, Bankovní institut vysoká škola

 Poradenství a vzdělávání

Dana Čapková, PB - Vyšší odborná škola a SŠ Managementu

 Zdravotní a sociální péče

Jan Pirk, Institut klinické a experimentální medicíny

 Projektové a inženýrské činnosti

Kateřina Čapková, EXCON

 Služby pro veřejnost

Jindřich Vodička, České přístavy

Pracuji ne proto, abych byl bohatý, ale protože mě těší dělat užitečné věci. To je životní motto manažera roku 2007 - ředitele pojišťovny Kooperativa Vladimíra Mráze. V Kooperativě je od samého počátku její existence. Jako vůbec první komerční pojišťovnu v tehdejším Československu ji s pár kolegy založil v roce 1991.

Přípravě vzniku pojišťovny se přitom věnoval už o rok dříve. "Začínali jsme úplně od nuly," vzpomíná muž, který Kooperativu dovedl na úroveň české dvojky. Pod jeho vedením se také stala absolutní jedničkou v oblasti pojištění podnikatelů a firem. I díky jeho rozhodnutím se pojišťovna stala součástí rakouského koncernu VIG.

Při rozhodování v čele jakékoliv firmy jsou podle něj vždy důležité zkušenosti. "Pokud je člověk v čele velké firmy, a tou Kooperativa s 3655 zaměstnanci je, musí se dobrý manažer obklopit i dobrými lidmi," uvádí Mráz. Právě sehnat dobré lidi bylo podle něj při budování a rozvoji Kooperativy vždy nejobtížnější.

Pojišťovnictví teď podle Vladimíra Mráze čeká na svou příležitost v oblasti komerčního zdravotního pojištění. "Mělo by také sehrát významnou roli v důchodovém zabezpečení občanů. Je už nejvyšší čas pokročit v realizaci obou klíčových reforem. Jsou potřebné pro zdravý vývoj sociálního systému," říká.

Eva Kárníková: Kde je vůle, najde se i cesta

Už deset let se pohybuje ve světě velkého byznysu Eva Kárníková, ředitelka Diners Club Czech, vydavatele platebních karet. Ženy jsou v něm podle ní cílevědomější než muži. Ve čtvrtek se stala Manažerkou roku 2007. Jejím životním krédem je tvrzení, že kde je vůle, najde se i cesta.

"Určitě je to potřeba skloubit roli manažerky s rodinou. Myslím, pokud má děti. V případě partnera to je o dohodě a toleranci. U dětí je ale úloha matky nezastupitelná," odpověděla Kárníková na otázku Hospodářských novin, co považuje u ženy manažerky za nejtěžší.

"Vzhled jí určitě někdy pomáhá. Asi se jí lépe uvolňuje atmosféra a daří navazovat kontakty. Ženy se ale od mužů liší hlavně dalšími vlastnostmi. Většinou mají mnohem větší tah na branku. Protože musí skloubit více věcí najednou, tak neztrácejí tolik času na neužitečné věci. A jsou také cílevědomější," vyjmenovala Kárníková výhody žen ve vrcholných funkcích.

Jan Pirk: Firmu je potřebné umět řídit také svým srdcem

Mezi šéfy velkých firem působí neobvykle. "Když někdo řídí automobilku, málokdy umí opravit auto. Šéfuji firmě, která spravuje lidem srdce a sám to umím," říká Jan Pirk, šéf Kliniky kardiovaskulární chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze a držitel ceny vydavatelství Economia.

Když v roce 1991 začal IKEM řídit, chtěl z něj udělat největší kardiocentrum v zemi. Povedlo se mu to. Teď z něj dělá centrum, kde se operovat srdce učí lidé z celého světa. "Pořád nás ještě ve světě mají za Křováky a názor změní, až když na vlastní oči vidí, co umíme," říká Pirk.