Distributoři za léky utržili celkem 11,2 miliardy korun, tedy meziročně o 2,3 procenta více. ČTK to sdělil ředitel tuzemské pobočky společnosti IMS Health Radek Procházka. V cenách výrobců poklesl objem prodejů poklesl mezičtvrtletně o 9,3 procenta, uvedl Procházka.

Čtěte také

Údaje IMS zahrnují léky, které velkodistributoři dodávají do veřejných a nemocničních lékáren; neobsahují tedy přímé dodávky do lékáren od farmaceutických firem. Za celý loňský rok vzrostl trh s léky meziročně ve finančním vyjádření o 11,4 procenta na 44 miliard korun. Počet prodaných balení se zvýšil o 4,4 procenta na 321,7 milionu.

Trh se v roce 2007 vrátil k růstu po předloňském roce, který se zapsal do tabulek jako rok největšího propadu. IMS je celosvětově vedoucím poskytovatelem informací o vývoji farmaceutického trhu.

Trh s léky stále roste

Celosvětový farmaceutický trh trvale roste - ve finančním vyjádření v průměru o šest procent ročně. Hodnota celosvětového trhu s léky na předpis se loni zvýšila o 6,4 procenta na 712 miliard dolarů (více než 11 bilionů Kč). Důvodem k růstu je nejen uvádění nových léků na trh, ale také stárnutí populace a posuny směrem k účinnější léčbě. Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) už dříve odhadla, že samotné prodloužení délky života a nasazování účinnější léčby zvyšuje roční výdaje za léky spontánně o pět procent.

Největším trhem zůstaly Spojené státy, ačkoli se zde tržby zvýšily pouze o 3,8 procenta na 286,5 miliardy dolarů. Vykázaly tak nejpomalejší tempo růstu od roku 1961. Na pěti hlavních evropských trzích, tedy ve Francii, Německu, Británii, Itálii a Španělsku, stouply tržby o 4,8 procenta na 140 miliard dolarů.

V Japonsku se tržby zvýšily pouze o 3,6 procenta, zatímco ve zbytku Asie o 13,3 procenta. Latinskoamerický farmaceutický trh vzrostl o 11,6 procenta, napsala agentura Reuters.