Objem dodávky plynu z Norska může pokrýt 5 - 10 procent spotřeby zemního plynu v ČR. Týdeníku Ekonom to sdělil předseda dozorčí rady firmy Česká plynárenské Eduard Pálka.

Specifikem tohoto kontraktu je, že financování dodávek je pevně vázáno na euro, nikoli - jak je to nyní běžné - na dolar. Norský plyn začne Česká plynárenská prodávat svým zákazníkům už počátkem května.

Norský plyn nakupuje také dominantní plynárenská firma v ČR, RWE Transgas, a to jako doplněk kontraktu, který má s ruským Gazpromem (dlouhodobou smlouvu z roku 1997 má na dvacet let).

Česká plynárenská je přitom jedinou českou firmou, které bude Statoil Hydro norský plyn dodávat přímo, a to jako svému koncovému zákazníkovi.

Český obchodník s plynem tento kontrakt vítá, protože chce mimo tento objem, určený především pro ČR, v prodeji zemního plynu překročit české hranice a dodávat norský plyn svým zákazníkům do střední Evropy a na Balkán. Možnosti plynoucí z dosavadní spolupráce České plynárenské se společností Vemex se tak pro zákazníky v ČR významně rozšiřují. Vemex byl dosud prakticky jediným konkurentem RWE Transgas na českém plynárenském trhu a získal již některé jeho velké zákazníky.

Česká plynárenská, a.s., je český podnik s licencí na obchodování s plynem, vlastníky akcií jsou fyzické osoby. Spolupracuje a je personálně propojena se společností Česká energie, která se zabývá obchodem s elektřinou a souvisejícími službami.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru