Počet a rozdělení křesel ve výkonné radě Mezinárodního měnového fondu (MMF) je čím dál více diskutovanější téma nejrůznějších finančníků i politiků, kteří mají s oblastí ekonomiky co do činění. Tím posledním, kdo se na toto téma v poslední době vyjadřoval, je předseda Mezinárodního finančního a měnového výboru (IMFC), který politicky usměrňuje činnost MMF, Tommaso Padoa-Schioppa. Evropa by podle jeho slov pronesených na jarním zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu měla část ze svých osmi křesel ve 24členné výkonné radě MMF seskupit, ne však sloučit do jednoho křesla.

"Není potřeba, aby se 27 zemí rozhodlo, že bude mít jedno křeslo. Mohlo by však jít o přepuštění dvou nebo tří křesel. Demonstrativní efekt takového kroku by byl samozřejmě ohromný," řekl Padoa-Schioppa, který je zároveň italským ministrem financí a hospodářství.

Padoa-Schioppa rovněž kritizoval nelogičnost toho, že země Evropské unie mají ve vedení MMF tolik křesel, přestože většina z nich používá jednu měnu. "Dříve, či později bude tento rozpor napraven. Změna by nemusela jít přes Evropskou komisi, pouze by to vyžadovalo, aby se našly dvě či tři země dost odvážné na takový krok," vysvětlil Padoa-Schioppa.

Lehce tomuto kroku nahrál i šéf MMF Dominique Strauss-Kahn. Ten totiž připomněl, že když byl před desetiletím francouzským ministrem financí, dohodl se se svým německým protějškem na sdílení křesla v MMF. "Z důvodů, které nemohu prozradit, tento plán padl. Myšlenka sama však stále existuje," odmítl být Strauss-Kahn konkrétnější.

Přesune se ústředí MMF?

Strauss-Kahn zdůraznil ještě další myšlenku. Kdyby EU sloučila svá křesla do jednoho, stala by se podle Strausse-Kahna pravděpodobně největším členem MMF místo Spojených států amerických. To by mohlo ve svém důsledku znamenat přesun MMF z Washingtonu. V zakládací listině MMF je totiž bod, v němž se píše, že ústředí musí být v zemí největšího akcionáře.

Evropa by se však již měla pomalu rozhodnout, jak se svými křesly naloží, protože MMF zavádí reformu hlasovacích kvót. Tím jde fondu o to, aby rozhodovací pravomoci rostoucím rozvojovým zemím. Spojené státy americké navíc navrhují snížení počtu členů výkonné rady do roku 2012.

To ostatně zopakoval již v sobotu ještě před začátkem tradičního jarního zasedání MMF americký ministr financí Henry Paulson. Ten opět návrh na postupné snížení počtu členů výkonné rady MMF do roku 2012 z nynějších 24 na 20. "Rada je prostě příliš nákladná a v menší a štíhlejší podobě by se mohla lépe zaměřit na strategické řízení," řekl Paulson. Jeho slova jsou velmi důležitá i proto, že Spojené státy americké mají jako největší světová ekonomika největší slovo v rozhodování členských zemí o další podobě MMF.

"Možná by stačila opatření dvě: Nemít MMF jako politický orgán a posílit vpřed hledící roli, předcházení krizi. MMF by měl takto zúžit svoji působnost. Přidalo by mu to větší míru zodpovědnosti," okomentoval pro iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Jarní zasedání MMF a Světové banky (SB) zakončí schůzka Výboru pro rozvoj, což je hlavní politický poradní orgán Světové banky. Výbor by se měl zaměřit na nynější prudký nárůst cen potravin, který vede k potravinové krizi a nepokojům v chudých zemích světa.

"Musíme odpovědět na okamžitou krizovou situaci," řekl prezident SB Robert Zoellick. Odpověď podle něj musí využít příležitosti k tomu, aby pomohla rozvojovým zemím zlepšit zdravotní péči a snížit podvýživu a dětskou úmrtnost. Dalšími tématy dnešního jednání bude vedle cen potravin například podpora investic v Africe nebo dopad změn klimatu.