bakala-192-128.jpgHN: K uvedení svých akcií na trh jste si burzy v Londýně, Praze a Varšavě a sami říkáte, že za stěžejní považujete Londýn. Proč?

Těžební průmysl je relativně malé průmyslové odvětví. Když se podíváte na všechny uhelné společnosti na světě a sečtete jejich tržní kapitalizaci, tak to pořád bude totéž jako jedna velká světová ropná společnost. Tento svět těžebních společností je obsluhován několika bankami - s jejich analytiky a výzkumnými týmy - a tento svět je koncentrován v Londýně. Když dnes mezinárodní investor hledá trh, na kterém se obchodují těžební společnosti, tak tento trh je jednoznačně v Londýně, ten musí každá těžební společnost považovat za svůj primární trh.

HN: Nestane se, že tady v Praze se s akciemi NWR nebude obchodovat, že se všechny obchody budou odehrávat právě v Londýně, případně ve Varšavě?

Já si myslím, že historicky tomu tak nikdy nebylo, že historicky měl naopak pražský trh tendenci odčerpávat likviditu z Londýna. Myslím, že toto díky velikosti naší emise nehrozí, ale pokud bych předpokládal nějaký posun, tak spíš posun likvidity z Londýna do Prahy a do Varšavy než obráceně.

HN: Budete akcie nabízet také drobným investorům? A pokud ano, k jakému procentu té emise se asi dostanou?

Ano, ale procenta alokace ještě nejsou zafixována, bankéři nám rozdělení nabídnou později během skutečné poptávky, ale naším úmyslem je, aby to byla zejména tady a v Polsku emise velice aktivně distribuovaná na maloobchodním trhu. Například i pro zaměstnance OKD bude připraven program, na základě kterého budou moci také investovat do akcií svého podniku.

Čtěte více

    

    

Pražská burza zažije největší emisi akcií ve své historii

Bakala "vytěží" na burze osm miliard za OKD

HN: Chystáte se nabízet jak nově vydané akcie, tak akcie dosud držené vámi - podílníky. Jakého dílu svých akcií se chcete zbavit?

Větší část emise budou nepochybně stávající akcie, minoritní část budou tvořit nové. Protože jinak bychom dosáhli pouze toho, že společnost bude překapitalizována.

HN: Jak naložíte s výnosem z emise?

Prodávající akcionáři jej použijí na své další investice. To znamená, že RPG Industries neinvestuje pouze do uhelného průmyslu. A v případě primárních akcií emitovaných přímo společností NWR bude výnos použit na rozvojové projekty - s vysokou pravděpodobností na naše dva projekty chystané v Polsku.

HN: Máte na mysli například stavbu dolu v lokalitě Debiensko?

Například. Investice do tohoto dolu je v řádu mnoha set milionů eur. Částečně k tomu použijeme prostředky získané touto emisí a větší část bude poskytnuta bankami. Jde o velký projekt, při kterém počítáme se vznikem tří až čtyř tisíc pracovních míst.

ctete-v-patek-350-210.jpg

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru