Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2013 změny ve svém elektrárenském portfoliu, a to kvůli vyšším nákladům na emisní povolenky. "Elektrárny na plyn by tak měly do té doby tvořit 20 procent produkčního mixu," uvedl v rozhovoru pro agenturu Thomson Financial obchodní ředitel firmy ČEZ Alan Svoboda.

   

Čtěte více

    

    

Ceny elektřiny mohou v ČR vzrůst až o 40 procent
Spotřeba elektřiny loni i přes teplou zimu vzrostla

 

Podle něj by se náklady na emisní povolenky měly do roku 2013 zdvojnásobit. Může za to zavedení aukčního obchodování s povolenkami. Ceny elektřiny by tak do roku 2013 měly vzrůst o 30 procent.

Otázkou nyní podle Svobody zůstává výsledný poměr vyšších příjmů z rostoucích cen elektřiny na jedné straně a dodatečných nákladů na emisní povolenky na straně druhé. "Musíme pozměnit portfolio tak, že přesuneme investice, které jsme alokovali do projektů založených na uhlí, do projektů na plyn," řekl Svoboda.

Svoboda také upozornil na to, že ČEZ nyní vidí silné příležitosti v zahraničních akvizicích ve střední a východní Evropě, protože očekává, že konkurenční firmy, například německý E.ON nebo italský Enel, nyní zpomalí svou expanzi. "Toto jsou dva z nejagresivnějších hráčů na trhu, a ti jsou nyní nasyceni," zdůraznil Svoboda.

ČEZ se tak podle Svobody poohlíží po tendrech v Turecku a Rumunsku a zkoumá možnosti expanze svých existujících aktiv v Polsku. Nové projekty obecně budou podle Svobody tvořit větší podíl než privatizace nebo soukromé transakce.

Související