Senát schválil novelu živnostenského zákona, která v České republice zjednoduší podnikání. Podnikatelé již nebudou potřebovat zvláštní oprávnění pro každou živnost zvlášť, ale postačí jim jen jeden výpis z živnostenského rejstříku. Novela, kterou navrhl ministr průmyslu Martin Říman (ODS), také ruší 125 volných živností s 622 předměty činnosti a zavádí jedinou. Nyní nový předpis čeká na souhlas prezidenta. Pokud ji podepíše i prezident, měla by vejít v účinnost již od 1. dubna letošního roku.

Nově bude možné komunikovat se živnostenskými úřady i prostřednictvím sítě kontaktních míst Czech Point. Ruší se místní příslušnost živnostenských úřadů, podnikatel tak bude mít možnost ohlásit živnost na jakémkoliv živnostenském úřadu v zemi. U některých živností také odpadne prokazování nejméně tříleté praxe. Podnikat okamžitě bude moci živnostník, pokud má vzdělání v oboru. Roční praxe bude stačit při vystudování příbuzného oboru. Podle Římana se tak zlepší vstup zejména mladých lidí do podnikání a zároveň se zvýší tlak na školy, aby mladé lidi připravovaly lépe.

Hospodářská komora novelu chválí

"Hospodářská komora s podobou novely souhlasí, v mnoha bodech jsme na ní s předkladatelem - ministerstvem průmyslu a obchodu - spolupracovali. Příkladem je zavedení živnosti volné, možnost přihlášení se na živnostenský úřad kdekoli, nejen v místě bydliště a podobně. V novele není žádná novinka, kterou bychom vytýkali, vše nám naopak přijde jako logické, správné a vnímáme to jako napravení nějakého stavu, který tu byl," reagovala před časem na dotaz serveru iHNed.cz mluvčí Hospodářské komory ČR Viktorie Plívová.

Oznamovací povinnost podnikatele vůči živnostenským úřadům se bude týkat jen změn takových údajů, které nejsou živnostenské úřady schopny získat z databází, které má veřejná a státní správa k dispozici.

Změna zákona připraví obce o 125 milionů korun na poplatcích, které obce v souvislosti s živnostenskou agendou vybírají. Obce v roce 2006 vybraly na těchto poplatcích asi 200 milionů korun. Snížení příjmů obcí lze podle důvodové zprávy odhadnout na několik desítek milionů korun. Celkové snížení příjmů z poplatků pak odhadují navrhovatelé na 20 až 30 procent ročně.