Případ obchodního ředitele elektrárenské společnosti ČEZ Alana Svobody se dostane k pražskému městskému soudu. Pražský vrchní soud totiž vyhověl žádosti městského státního zastupitelství. To protestovalo proti rozhodnutí městského soudu, kterým soud vrátil celý spis k došetření. Uvedla to mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Svoboda čelí od loňského října žalobě za zneužívání informací v obchodním styku a hrozí mu dva až osm let vězení. Podle městského soudu nebyl manažerovi trestný čin spolehlivě prokázán. Zastupitelství podle něj nedoložilo, kdy a na jakých účtech vlastně Svobodovy akcie ležely.

Ve spisech prý také chybí zápisy z jednání představenstev a řídících výborů firmy, během nichž mohl obviněný manažer získat informaci o hospodaření firmy. Státní zastupitelství se však proti tomuto rozhodnutí odvolalo. Svoboda je podezřelý z toho, že při obchodování s akciemi ČEZ z jara 2005 zneužil vnitřní informace elektrárenské firmy.

Zneužitím informací si podle policie při prodeji akcií vydělal 1,6 milionu korun. Svoboda ale popírá, že by se dopustil nezákonného jednání. Poté, co mu vyšetřovatelé sdělili obvinění, odstoupil z představenstva firmy a po říjnové obžalobě rezignoval na svou funkci v řídícím výboru.

Související