Vláda během letošního roku zřejmě bude muset mimořádně přidat důchodcům. Důvodem je nečekaně vysoká lednová inflace a s ní související zvýšení odhadu celoroční průměrné inflace na 5,5 procenta. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to uvedl náměstek ministra financí Eduard Janota. Celková částka se má pohybovat do pěti miliard korun.

"Toto je oblast, kterou se bude muset zabývat vláda prioritně," řekl Janota. Lednová inflace předčila všechna očekávání; ceny meziročně vzrostly o 7,5 procenta, což je nejvíce za posledních deset let. Pokud by podobný vývoj pokračoval během celého prvního čtvrtletí, tak bude muset vláda podle Janoty o valorizaci důchodů jednat ještě v první polovině roku.

Inflace v lednu výrazně převýšila odhad ČNB - čtěte ZDE

Naposledy přitom vláda zvyšovala důchody k letošnímu 1. lednu. Důchodcům ze zvýšila penze o 3,9 procenta, což v absolutní částce představuje více než 11 miliard korun. "Teď se bavíme o částce do pěti miliard," naznačil Janota, kolik dalších peněz by vláda do balíku penzí mohla letos přidat. Deficit státního rozpočtu by se zvyšovat neměl, neboť v rezervních fondech jednotlivých ministerstev je prý dostatek peněz.

Větší problém však podle Janoty nastane v letech 2009 a 2010, kdy bude muset vláda při valorizaci důchodů vycházet z letošních čísel. Vedle důchodců však nečekaně vysoká inflace bude mít vliv i na příjmy zaměstnanců. Podle ekonoma Českomoravské komory odborových svazů Martina Fasmana ovlivní nejnovější čísla dosud nedokončená mzdová vyjednávání. "Tahle vyšší inflace je argumentem pro naše vyjednavače tam, kde se ještě nevyjednaly kolektivní smlouvy," řekl Fasman.
Původně odhadovalo ministerstvo financí letošní průměrnou meziroční inflaci na 3,8 procenta, na základě lednových čísel odhad upravilo na 5,5 procenta. Kolektivní smlouvy mají většinou inflační doložku, která vychází z odhadů ministerstva i odborů. Zatímco někde jsou již kolektivní vyjednávání ukončena a smlouva podepsána, jinde jsou v plném proudu.