Cena zlata se dnes ve Spojených státech vyšplhala na měsíční maximum díky drahé ropě a slabému dolaru. Objem obchodů byl nicméně slabý, protože londýnský trh s drahými kovy byl uzavřen a řada amerických investorů se ještě nevrátila z vánoční dovolené.

Kolem 17:00 SEČ cena únorového termínového kontraktu na zlato na newyorské komoditní burze NYMEX stoupla o 12 dolarů na 828,50 dolaru za troyskou unci, tedy na nejvyšší úroveň od 27. listopadu.

Ceny ropy se dnes po měsíci vrátily nad 96 dolarů za barel kvůli očekávání, že zásoby suroviny ve Spojených státech vykážou za minulý týden další pokles. Ceny tlačily vzhůru rovněž turecké útoky na kurdské povstalce v severním Iráku, které obnovily obavy ohledně dodávek ropy z Blízkého východu.

Dražší ropa posiluje poptávku po zlatě jako po prostředku pro ochranu před inflací. K růstu ceny zlata přispěl rovněž pokles kurzu dolaru vůči euru. Slabší dolar zvyšuje atraktivitu žlutého kovu z pohledu držitelů ostatních měn.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru