toyota_lexus_192x128.jpgJaponská společnost Toyota Motor předpokládá, že se v letošním roce stane největší světovou automobilkou podle objemu prodeje. Firma odhadla, že letos prodá 9,36 milionu vozů, zatímco její hlavní konkurent General Motors počítá s prodejem 9,2 milionu vozů.

V příštím roce by mohla japonská firma svůj náskok před americkým rivalem ještě zvýšit. Toyota očekává, že její prodej napřesrok stoupne na 9,85 milionu vozů, zatímco GM v rámci restrukturalizace omezuje výrobu v Severní Americe a připravuje prodej divize středně velkých nákladních automobilů. Odhad prodeje pro příští rok GM zatím nezveřejnila.

Toyota podle předního automobilového časopisu Automotive News vystřídala GM na postu největší světové automobilky podle objemu prodeje již v loňském roce. Podle vlastních údajů si však firma GM loni vedoucí postavení ještě udržela. Automotive News na rozdíl od GM do údajů nezahrnuje čínský společný podnik, ve kterém má automobilka pouze menšinový podíl.

Toyota již amerického rivala předstihla ve většině klíčových měřítek, například v tržní hodnotě a ziskovosti. Firma nyní zažívá silný růst zejména na rozvíjejících se trzích, jako jsou Čína nebo Rusko, kde minulý týden otevřela první továrnu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru