Tržby obchodů dosáhly během posledního víkendu před Štědrým dnem maxima. Ve srovnání se Stříbrnou nedělí vzrostly podle prodejců tržby o několik desítek procent a byly i výrazně vyšší než v minulých letech. Odborníci to připisují rostoucí ekonomice i silné koruně, která například zlevnila asijskou elektroniku.

Podle obchodníků vyrazili o víkendu i zákazníci, kteří nechávají nákup dárků na poslední chvíli. Většina velkých obchodů bude mít otevřeno i na Štědrý den dopoledne, ale to už prodejci očekávají pokles zájmu. Ten se zřejmě obnoví hned po svátcích, kdy obchodníci chystají velké výprodeje.

Zájem byl o pekárny na chleba

Zatímco minulý týden šly podle Bohuslava Komína ze sítě obchodů s elektronikou Proton nejvíce na odbyt spíše dražší výrobky, jako jsou LCD televize, o tomto víkendu se lidé vypravili kupovat spíše drobnější dárky. Lidé hodně kupovali pekárny na chleba, holicí strojky, epilátory nebo přenosné DVD přehrávače s LCD displejem, které proti loňsku znatelně zlevnily.

"Lidé utráceli v průměru méně, ale přišlo jich více, takže tržby za tento víkend budou zřejmě vyšší," uvedl Komín. Dodal, že oproti loňsku se předvánoční tržby zvýšily o 20 až 30 procent.

Neobvyklý nápor zažívaly také lékárny v obchodních centrech, kde lidé využívali jednu z posledních možností, jak před koncem roku nakoupit bez chystaného poplatku za položku na receptu.

V Tescu byl kormě potravin největší zájem o dětské hračky a také ozdoby či vánočního příslušenství. Průměrné vánoční výdaje podle studie poradenské společnosti Deloitte vzrostou meziročně o 2,6 procenta na 506 eur (téměř 13 500 korun). Z vánočních útrat české rodiny připadne zhruba 8100 korun na dárky, 3700 korun na potraviny a 1600 korun na společenské vyžití.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru