leky-1-192-128.jpgIzraelský výrobce léčiv Teva Pharmaceutical Industries Ltd. investuje do svého opavského závodu Ivax Pharmaceuticals 100 milionů amerických dolarů (zhruba přes 1,6 miliardy korun). Informoval o tom po jednání se svým izraelským protějškem Ehudem Olmertem v Jeruzalémě český premiér Mirek Topolánek.

Zatím největší izraelská investice v České republice povede podle Topolánka ke zdvojnásobení produkce léčiv v Opavě a vytvoří přibližně 400 nových pracovních míst.

Vyrábět by se měla hlavně generika, tedy kopie léků, které vyvinul jiný koncern a kterým vypršela patentová ochrana. Česká farmaceutická jednička Zentiva, která se zaměřuje také na výrobu generik, se však konkurence neobává.

"Vítáme jakoukoliv investici do České republiky, suma ale není nijak závratná. Zentiva do výroby jen v Česku investuje půl miliardy korun, celkové investice jsou ročně okolo 1,5 miliardy," řekl generální ředitel Zentivy Jiří Michal. Zentiva má na českém trhu ve finančním vyjádření podíl 10,6 procenta, zatímco Teva jen 3,1 procenta.

Teva v roce 2005 převzala americkou společnost Ivax. Díky této akvizici získala i bývalou českou firmu Ivax Pharmaceuticals (bývalá Galena Opava) a zařadila se mezi deset největších farmaceutických společností na světě. V loňském roce dosáhla čistého zisku 1,95 miliardy dolarů (přibližně 34,4 miliardy korun).

Nový závod v Opavě-Komárově umožní podle říjnového vyjádření generálního ředitele opavské firmy Jiřího Urbance zvýšit výrobu tablet a tvrdých želatinových kapslí ze současných zhruba 85 milionů farmaceutických přípravků na přibližně 450 milionů.

Ivax podle účetní závěrky, kterou firma uložila ve Sbírce listin, vykázal za rok 2006 meziroční nárůst tržeb o 512 milionů na 4,7 miliardy korun. Zisk po zdanění se ale snížil na 264 milionů korun z 628 milionů. Farmaceutická firma, která měla loni přes 1 100 zaměstnanců, nyní nevyplácí dividendy, na účtu nerozděleného zisku měla loni 2,2 miliardy korun.

Související