gazprom-192-128.jpg

Monopolní ruský vývozce zemního plynu snížil dodávky na Ukrajinu o dalších 25 procent.

Gazprom přistoupil k radikálnímu řešení kvůli tomu, že Ukrajina podle ruské společnosti dosud nesplatila 600 milionů dolarů z dluhu za loňské dodávky v celkové výši 1,5 miliardy dolarů. Ukrajinští představitelé naopak tvrdí, že bylo vše splaceno.

Ukrajina v reakci na "škrcení" dodávek plynu na Ukrajinu pohrozila, že omezí tranzit ruského zemního plynu dál do Evropy, pokud ruský monopolní vývozce plynu Gazprom bude dále přiškrcovat dodávky určené Ukrajině. Uvedl to ukrajinský podnik Naftogaz.

Ukrajinský státní podnik Naftogaz uvedl, že může garantovat nepřerušený tranzit evropským odběratelům jen do té doby, dokud nebude ohrožena ukrajinská energetická bezpečnost.

"V případě, že Gazprom bude nadále nepokrytě pokračovat v porušování technických dohod mezi oběma zeměmi tím, že bude snižovat přítok plynu ze Střední Asie, vyhrazuje si Naftogaz právo podniknout příslušné asymetrické kroky na obranu zájmů ukrajinských spotřebitelů," uvádí se podle agentury ČTK v prohlášení Naftogazu.

Minulý měsíc proběhlo jednání mezi prezidenty Ukrajiny a Ruska, které ale k výsledku nevedlo. "Gazprom je spolehlivý partner, ale nemůžeme dodávat plyn bez zaplacení," citovala mluvčího Gazpromu Sergei Kupriyanova BBC stím, že se dodavatel s Ukrajinou nedohodl.

Podle Kupriyanova by tento spor neměl ovlivnit dodávky plynu do Evropy, problémy s Ukrajinou evropské spotřebitele údajně nepoškodí. Přes Ukrajinu proudí asi 80 procent ruského vývozu plynu dál na západ. Spotřeba plynu se v EU o ruské dodávky opírá ze čtvrtiny.

Zásobníky v Česku mají dostatečnou kapacitu

"Skupina RWE neočekává v souvislosti s pokračujícím rusko-ukrajinským sporem přerušení dodávek zemního plynu do České republiky ani žádné problémy se zásobováním svých zákazníků," uvedl pro server iHNed.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

V tuzemských podzemních zásobnících jsou podle Chalupského po mírné zimě dostatečné zásoby zemního plynu, RWE má navíc výhodu v diverzifikovaných zdrojích zemního plynu, 30 procent dodávek má nasmlouváno z Norska.

"Je třeba také brát v úvahu, že letošní topná sezona pomalu končí a vzhledem k mírnému počasí jsou odběry nízké," vysvětlil Chalupský.

Situaci podle Chalupského RWE Transgas podrobně sleduje a zatím jsou objemy přepravovaného zemního plynu na výstupu z Ukrajiny a dál na trase přes Slovensko a Českou republiku beze změn. "Průtoky odpovídají objednávkám, objemy tečou přesně tak, jak bylo nasmlouváno," dodal Chalupský.

Skupina RWE řídí své obchodní aktivity v České republice prostřednictvím divize RWE Energy. Vedoucí společností v ČR je RWE Transgas, který odpovídá za řízení dovozu a tranzitu zemního plynu a za dálkové zásobování zemním plynem. Prodej zemního plynu zabezpečuje prostřednictvím regionálních plynárenských společností. Skupina RWE v ČR čítá 21 společností.