Lidé postižení silnou vichřici, která se přes Českou republiku prohnala v minulém týdnu, postupně hlásí své škody pojišťovnám. Jejich výše zatím dosáhla tři čtvrtě miliardy a stále stoupá. Podle odhadů jednotlivých pojišťoven tak lze předpokládat, že závěrečná částka označující výši škod na pojištěném majetku se vyšplhá přes jednu miliardu korun.


Česká pojišťovna v současnosti eviduje 20 500 škod v hodnotě 0,5 miliardy korun. Pojišťovna však očekává ještě dalších 5 000 dosud nenahlášených pojistných událostí.
Kooperativa zaznamenala aktuálně 8 000 pojistných událostí s odhadovaným plněním okolo 130 milionů korun. Nejvíce škod je hlášeno ve Středočeském kraji, neméně ve střední a jižní Moravě. I u těchto čísel se ještě očekává další nárůst. Kooperativě se navíc podle Marka Vícha tiskového mluvčího společnosti přihlásilo také 1000 klientů s poškozenými vozidly v rámci povinného ručení.
Další škody hlásí i ostatní pojišťovny. ČSOB registruje prozatím 1100 událostí a Uniqa eviduje okolo 800 událostí.


Nejčastějšími škodami jsou zničené střechy, krovy a okapy, dále potom rozbitá okna a další druhy poškození způsobené padlými stromy.
O možném navýšení pojistného zatím žádná z oslovených pojišťoven neuvažuje. To je otázka budoucnosti. „Nejprve je potřeba vše pečlivě vyhodnotit,“ uvedl Vích. Věc je podle něj složitější než u povodní. „Dráhu větru můžeme totiž na rozdíl od řek jen velmi těžko předvídat,“podotkl. Pojišťovací domy by však musely reagovat na případné navýšení sazeb zajišťoven.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru