Slovensko od dnešního dne snížilo téměř o desetinu výrobu elektrické energie. Odborníci totiž odstavili jeden ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích nedaleko Trnavy. K vyřazení reaktoru sovětského typu se zavázala v dohodách o vstupu do EU vláda Mikuláše Dzurindy, protože elektrárna podle unie nesplňovala požadovaná bezpečnostní kritéria.


"Začíná se období energetické závislosti Slovenska," řekl před novináři premiér Robert Fico, který se odstavení reaktoru zúčastnil. Zastavení výroby v jednom ze dvou bloků elektrárny V1 označil za "energetickou zradu" bývalé vlády. Reaktor podle něj i podle představitelů elektrárny splňuje všechna bezpečnostní kritéria.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru