Dow Jonesův index ve středu krátce po otevření akciové burzy v New Yorku vystoupil nad 12 000 bodů. Tuto hranici dosud nepřekonal. Index je hlavním ukazatelem vývoje cen akcií na burze v New Yorku a vznikl před více než 110 lety. Americké trhy růstem reagují na pozitivní ekonomická data a pozitivní výsledky společnosti Intel a IBM. Dow Jones ráno posílil až na 12 049 bodů, Nasdaq přidal na 2 361 bodů.
Dow Jonesův index v posledních dnech stoupal na stále nová maxima. Trvalo mu ale více než šest let, než zdolal předchozí rekord. Ten byl ze 14. ledna 2000, kdy se index vyšplhal na 11 750,28 bodů. Nad tuto hranici se podíval až koncem letošního září.

Ekonomové však upozorňují, že pokud má index pokračovat v růstu, musí být v dobré kondici spotřebitelé, kteří růst ekonomiky a tedy i firemních zisků zajišťují největší měrou.
"Pořád jsou zde náznaky, že spotřebitelé mohou mít problém kvůli útlumu na trhu bydlení," řekl dealer společnosti Collins Stewart Michael Panzner. Ten si myslí, že euforie z překonání důležité úrovně brzy odezní. "Já patřím spíš k tomu negativnímu táboru. Dřív než na 13.000 podle mě budeme zpět na 10.000 bodech," myslí si Panzner. "Už teď je z výsledků hospodaření vidět, že celkový obraz není tak příznivý, jak se mezi lidmi předpokládalo. Příkladem by mohla být Motorola," dodal.


Optimističtěji vidí budoucí vývoj analytik opčního trhu ve společnosti Man Securities Tim Biggam. "Teď bude zajímavé sledovat, co se stane. Měli jsme zde solidní výsledkové zprávy, ale na trhu jsou pořád ještě přijatelné ceny, pokud jde o výhled zisků na příští období. Prostoru pro další růst je tady pořád dost," řekl.


Nasdaq je od rekordu ještě daleko
Po hodině obchodování ale zisky neudržel index Nasdaq Composite, který sleduje pohyb technologických firem a podniků ve fázi rychlého růstu. Právě tento index má ještě co dohánět a do překonání předchozího rekordu mu chybí dlouhá cesta. Nasdaq byl na rekordu naposledy také v roce 2000, kdy vzrostl až nad 5000 bodů.
Index volatility naznačuje, že investoři nemají velký zájem o nákup zajištění v podobě opčních kontraktů. To může potenciálně znamenat riziko. "Zvýrazňuje to, že investoři jsou s nynějšími cenami akcií spokojeni, anebo už se zajistili dřív," vysvětluje Biggam.
Překonání rekordu bude podle analytiků Nasdaqu trvat mnohem déle, než to trvalo Dow Jonesovu indexu. Oba indikátory nelze srovnávat a každý z nich se zaměřuje na jiné cíle. Podle některých názorů mají akcie v USA šanci v růstu pokračovat, to se však s velkou pravděpodobností nebude týkat emisí z Dow Jonesova indexu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru